Bezpieczeństwo Polski rośnie, ale dyskutujmy o jego kosztach, nie o faktach

"Opozycja nie ustaje w próbach udowodnienia, że półgodzinne spotkanie na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ nie dało Polsce korzyści czy wręcz przyniosło upokorzenie. Absurdalne to opinie w obliczu szeregu konkretnych kroków zwiększających amerykańską obecność wojskową nad Wisłą. Z obozu władzy słyszymy z kolei o historycznym sukcesie, co też jest przesadą, choć nie aż taką" - pisze Bartłomiej Radziejewski w Fakcie "Problemy tak z tym, jak i z innymi przykładami pogłębiania stosunków polsko-amerykańskich w ostatnich latach są inne i to na nich powinna się skupiać racjonalna debata. Po pierwsze, na ile te sukcesy budują siłę własną Rzeczypospolitej, a na ile jej potencjał jedynie jako klienta i protektoratu USA, o czym pisał ostatnio w „Nowej Konfederacji” Ludwik Dorn. Po drugie, jakim kosztem w...

prezes i założyciel „Nowej Konfederacji”. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Publikował też m.in. w „Gazecie Polskiej”, "Gazecie Wyborczej", „Gościu Niedzielnym”, "Dzienniku Gazecie Prawnej", "Arcanach", „Polsce The Times”, „Super Expressie”, "Fakcie". Pochodzi z Lublina, mieszka w Warszawie.