Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Radziejewski w mediach o swojej najnowszej książce

Szef NK w oparciu o książkę “Nowy porządek globalny. Mocarstwa, średniacy i niewidzialne siły kierujące światem“ tłumaczy swoje spojrzenie na aktualną sytuację geopolityczną

Bartłomiej Radziejewski był gościem Sławomira Jastrzębowskiego w Salonie24. Zdaniem szefa NK, w obecnych czasach mamy do czynienia z czterema mocarstwami, które mają wielki wpływ na politykę międzynarodową.

– Żyliśmy bardzo długo w systemie jednobiegunowym, gdzie Stany Zjednoczone były jedynym supermocarstwem, a nawet jedynym mocarstwem, co powodowało bezprecedensową sytuację w dziejach – mówił w studiu Salonu24 Radziejewski.

– Nigdy dotąd żadna inna potęga nie miała tak wielkiej przewagi nad każdym innym graczem w systemie – dodawał.

Zdaniem publicysty, kryzys w 2008 roku wyznacza okres kiedy Rosja i Chiny wracają na scenę międzynarodową jako mocarstwa. W ostatnich latach do tej grupy miały dołączyć Indie, które zdaniem publicysty, po wybuchu konfliktu w Ukrainie zaczęły prowadzić politykę mocarstwową. Bartłomiej Radziejewski porusza również temat konfliktu Izraela z Palestyną, czy konflikt, który trwa już ponad miesiąc, ma potencjał do dalszej eskalacji? Czy konflikt na Ukrainie zmierza w stronę ukraińskiej porażki?

Zobacz całość nagrania:

Tego samego dnia Bartłomiej Radziejewski udzielił także wywiadu Radiu Wnet. 

Ryzyko wybuchu III wojny światowej w tej chwili jest niskie i wiąże się głównie z rywalizacją USA-Chiny – oceniał szef NK.

Zobacz całość nagrania:

Trwa przedsprzedaż książki „Nowy porządek globalny„. Kup teraz z 20% rabatem!

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo