Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Energia jest znaczącą częścią nowej układanki, która wyłania się właśnie na naszych oczach. W zmieniającym się świecie stare szybko odchodzi w niepamięć, a to, co nowe w energetyce – a przez to w szeroko rozumianej geopolityce – zyskuje na znaczeniu. Nie rozumiejąc aktualnych uwarunkowań energetycznych, nie zrozumiemy ich wpływu na sytuację międzynarodową.
O tym wszystkim mówi w swojej ostatniej książce Daniel Yergin – amerykański ekspert ds. energii, historyk gospodarki i laureat nagrody Pulitzera za wydaną w 1990 roku publikację pt. „Nafta, władza, pieniądze”. W „Nowej Mapie” autor ukierunkowuje dyskusje na nowe tory. Książka wydana w 2020 roku pozytywnie zaskakuje swoją aktualnością, a nowy punkt widzenia dodaje lekturze świeżości.
Nowa Mapa pozwala spojrzeć na stosunki między państwami przez pryzmat, jaki wywiera na nie energetyka. Energia w dużym stopniu decyduje o kształcie współczesności – jest krwioobiegiem, który zasila nowe połączenia i szlaki handlowe. Dotyczy to każdego miejsca na świecie. W książce znajdziemy liczne argumenty i przykłady na poparcie tej tezy, w tym wiele z Azji. Jednym z nich jest inicjatywa Pasa i Szlaku. Chińska strategia gospodarczego podboju świata to zespół projektów, z których największym jest wyceniany na 62 mld dol. korytarz gospodarczy Chiny-Pakistan. Niemal 70% tej kwoty przeznaczono właśnie na inwestycje związane z energią elektryczną. Reszta finansuje drogi, ropociągi i gazociągi oraz duży port w mieście Gwadar. Chiny nie pompują jednak pieniędzy tylko w rurociągi i konwencjonalne źródła energii – już teraz są największym na świecie producentem odnawialnej energii słonecznej i wiatrowej, a także kluczowym inwestorem w tę gałąź energetyki.
Tytułowa nowa mapa świata, która wyłania się po lekturze książki, złożona jest z sześciu obszarów tematycznych i geograficznych. Są nimi: nowa mapa Ameryki, mapa Rosji, Chin, Bliskiego Wschodu oraz mapa drogowa i mapa klimatu. Podróż po nowym planie świata autor rozpoczyna od Ameryki, w której na przestrzeni ostatnich lat dokonała się prawdziwa rewolucja energetyczna, zapoczątkowana dzięki wydobyciu gazu i ropy z łupków. Cały swój model gospodarczy na wydobyciu paliw kopalnych oparła Rosja. Chiny i Bliski Wschód to dwa następne obszary ukazane z perspektywy energetyki, która to – konwencjonalna i odnawialna – będzie pełnić kluczową rolę i zadecyduje o przyszłości tych regionów. Całości dopełnia tematyka elektromobilności i zmian klimatu, którym także poświęcono wiele uwagi, szczególnie w kontekście rozwoju światowego biznesu.
Podróż po nowym planie świata autor rozpoczyna od Ameryki, w której na przestrzeni ostatnich lat dokonała się prawdziwa rewolucja energetyczna, zapoczątkowana dzięki wydobyciu gazu i ropy z łupków
Jednym z głównych zagadnień poruszanych w książce, które tylko zyskało na znaczeniu w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jest niezależność energetyczna państw. Zbyt ścisłe związki w dziedzinie energetyki mają konkretne i długofalowe skutki w polityce, czego dowodem jest poleganie Niemiec na Nord Stream i Nord Stream 2, aktualna, konieczna rewizja tych założeń i blamaż niemieckiego Energiewende. Niezależność od paliw kopalnych mają przynieść szeroko opisywane nowe technologie energii odnawialnej, zielony wodór i możliwości magazynowania energii. Liderem wielu innowacji w tych dziedzinach są Chiny, a coraz większe znaczenie zaczynają odgrywać również inne państwa Azji, takie jak Indie. Znaczenie w globalnej układance mają także państwa, w których znajdują się źródła surowców o decydującym znaczeniu dla rozwoju nowoczesnych technologii.
Atutami książki są jej inkluzywność, przekrojowa forma i płynność w przechodzeniu między tematami. Wiele wątków w niej zawartych zasługuje na dalsze rozwinięcie, jednak pełne wyczerpanie tematu nie wydaje się celem. Bliższe autorskiemu założeniu jest wprowadzenie czytelnika w nowy, pełny dynamiki zmieniający się świat.
Książkę można polecić każdemu, kto chce poszerzyć wiedzę o najważniejszych globalnych trendach z naciskiem na energię, nie tylko z zachodniego punktu widzenia. To, co nazywamy globalizacją, zdane jest na energetykę. Autor trafnie podnosi w książce aspekty, które często są pomijane, takie jak przemiany w państwach Azji Centralnej i Południowo-Wschodniej. Szeroka tematyka sprawia, że zarówno ekspert, jak i zupełny laik znajdą w tej pozycji coś dla siebie. Tym bardziej, że kwestie poruszane w Nowej Mapie dotyczą nas wszystkich. Mowa tu zarówno o zmieniających nasze życie innowacjach, katastrofie klimatycznej i związanych z nią migracjach oraz tym, co autor nazywa „starciem narodów”, czyli konflikcie o światowym zasięgu i jego konsekwencjach.
***
Zainteresowanym globalnym i przekrojowym ujęciem warto polecić także podobną pod względem metodologicznym książkę pt. Przyszłość należy do Azji Paraga Khanny, która dostępna jest w księgarni Nowej Konfederacji.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Partia nowego prezydenta, Laia Ching-te, stawia na niepodległość. Jednak w najbliższym roku sytuacja na Tajwanie może ukształtować się korzystnie dla Chin.
Umarł „drogi, stary przyjaciel narodu chińskiego”. Czy Ameryka pozostanie znaczącym partnerem dla gospodarek Azji? Co chce wywalczyć Putin na Bliskim Wschodzie?
Jak zmienił się przez dekadę chiński projekt Nowego Jedwabnego Szlaku? Co wydarzyło się w Strefie Gazy? Czy Rosja dostarcza Korei Północnej technologie satelitarne? Czemu ośmiu byłym indyjskim wojskowym grozi śmierć w Katarze?
W Nowym Delhi powstało G20+1. Nowy korytarz ekonomiczny ma połączyć Indie i Europę. Zabójstwo lidera sikhów poddało testowi stosunki Nowego Delhi z Ottawą i Waszyngtonem
Stany Zjednoczone konsekwentnie przędą sieć sojuszy na Indo-Pacyfiku. Chinom udało się poszerzyć grupę BRICS, która ma być głosem globalnego Południa
Koncepcja „wschodniej despotii” była prawie od samego początku krytykowana, jednak pokutuje na Zachodzie do dzisiaj. Odkrycia ostatnich dekad obaliły jej założenia. Dopiero dziś pierwsi sekretarze KPCh mają władzę, o jakiej dawni cesarze nie mogli nawet marzyć
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie