Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Eurazja w dobie przesileń i zmian

Czas COVID-19 to okres zmian i wielkich wyzwań dla Eurazji. Jak powinna na nie odpowiedzieć polityka zagraniczna Polski? Zapraszamy do lektury raportu z seminarium eksperckiego „Nowej Konfederacji” pt. „Eurazja w dobie przesileń i zmian”
Wesprzyj NK

Seminarium obejmowało następujące obszary tematyczne:

  1. Zachodni Pacyfik i Azja Wschodnia: rywalizacja USA z Chinami jako punkt wyjścia i oś zmian w systemie światowym;
  2. Obszar postsowiecki: problemy wewnętrzne Rosji, zmiany na Białorusi, walki w Górskim Karabachu;
  3. Europa po szczytach unijnych, w obliczu brexitu i kryzysu pandemicznego: drogi wyjścia z kryzysu i nowe czynniki zmian;
  4. Polska polityka zagraniczna – ocena sytuacji, sformułowanie rekomendacji do dalszych działań.

Refleksję na te tematy podejmowali eksperci uczestniczący w seminarium, które odbyło się w dniu 15.10.2020 r. Wzięli w nim udział (w kolejności alfabetycznej):  Ludwik Dorn, prof. Bogdan Góralczyk, prof. Tomasz Grzegorz Grosse, dr Michał Lubina, amb. Jerzy Marek Nowakowski, Jarema Piekutowski, Bartłomiej Radziejewski, dr Błażej Sajduk, dr Witold Sokała. Poniżej, pod tekstem, znajduje się link do pobrania raportu z seminarium.

  • Demokracja jako ustrój nie radzi sobie z COVID-em (…). Systemy demokratyczne kruszeją (prof. Tomasz Grzegorz Grosse)
  • Huawei pewnie się wycofa z segmentu flagowych telefonów komórkowych za dwa lata, bo nie będzie miał czym go wypełnić, a amerykańskie sankcje w końcu uderzą w europejski przemysł, bo Huawei też wykorzystuje komponenty europejskie (dr Błażej Sajduk)
  • W obliczu pandemii Chiny wygrały ze Stanami Zjednoczonymi na polu gospodarczym, lecz przegrały wizerunkowo (prof. Bogdan Góralczyk)
  • Nie da się zadekretować kreatywności, podczas gdy Chiny są  zdania, że kreatywni okażą się przedsiębiorcy poddani ciągłej kontroli (Witold Sokała)
  • Mieliśmy dużą szansę zagrania własnej gry w sprawie białoruskiej, co więcej, ta duża szansa została od razu przez Morawieckiego konfirmowana, po czym w wewnętrznych grach w obozie władzy zostało to ostatecznie utrupione (Jerzy Marek Nowakowski)

Seminaria eksperckie NK będą odbywać się 4 razy w roku. Mają charakter zamknięty. Ich celem jest analiza bieżącej sytuacji w obszarach ważnych dla państwa (np. transport publiczny, polityka społeczna, rynek pracy, edukacja, obronność, polityka zagraniczna) oraz wykreowanie pomysłów na analizy, ekspertyzy, raporty, debaty i wydarzenia, a także rekomendacji do polityk publicznych.

Seminaria sfinansowane są przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

 

POBIERZ RAPORT “EURAZJA W DOBIE PRZESILEŃ I ZMIAN”

 

 

Wesprzyj NK
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo