Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
„Problem wynika z tego, że egzorcyzmowano patriotyzm przez długie lata PRL-u i po ’89 w liberalny sposób, czego najlepszym przykładem jest tekst z Gazety Wyborczej „Patriotyzm jest jak rasizm” (…) Broniłbym umiarkowanego nacjonalizmu i odróżniał dobry i zły nacjonalizm. Natomiast takie snucie paraleli między patriotyzmem a rasizmem, czy patriotyzmem a szowinizmem, czyli tym złym nacjonalizmem, jest bardzo radykalnym utożsamianiem nietożsamych bytów, co zaskutkowało pewną reakcją. Dziś mamy ciekawy okres i dobry asumpt do tego typu dyskusji. Obserwujemy, na skalę planetarną, reakcję pewnych długo tłumionych tendencji, które zwycięzcy globalizacji, dominujące elity identyfikowały jako skazane na wymarcie i teraz są w szoku, że jest Trump, Orban, Kaczyński. To się wzięło w dużej mierze z tego, że przez lata ludzie tożsami z tego typu nurtami, które teraz triumfują, byli niedopuszczani do debaty, byli gettonizowani i radykalizowali się. (…) Dlatego ta reakcja jest teraz tak nieokiełznana, dzika, pełna żądzy odwetu i mająca wiele innych negatywnych cech. Ale to jest wina w dużej mierze liberalnych elit. Jeśli dziś narzekamy, że mamy zbyt bogoojczyźniane, dobroduszne, zbyt proste i bezkrytyczne ujęcie patriotyzmy, pełne frazesów, to też nie jest bez przyczyny. To m.in. dlatego, że przez lata pisano takie teksty jak „Patriotyzm jest jak rasizm” – mówił Bartłomiej Radziejewski w TOK FM
Link do audycji
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Czy Indie zmieniają bieg światowej polityki? Jak wyglądają relacje międzynarodowe z perspektywy jednego z najważniejszych graczy w Azji?
Jaką rolę odgrywają Indie w dynamicznie zmieniającym się ładzie światowym? Dlaczego ich pozycja w geopolityce Azji jest kluczowa dla przyszłości globalnych relacji międzynarodowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w najnowszej książce Shivshankara Menona byłego Sekretarza Spraw Zagranicznych Indii.
„Ostatni Etap” to nie tylko analiza polityczna – to także historia współczesnej Polski i jej miejsca na mapie świata.
Poszukujemy osoby na stanowisko ASYSTENT ZESPOŁU w wymiarze 8 godzin dziennie. Oczekujemy znajomości pakietu Office, dobrych zdolności organizacyjnych, samodyscypliny i zaangażowania
Dołącz do nas w debacie dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej i roli, jaką może odegrać Polska. Wspólnie zastanowimy się nad kluczowymi wyzwaniami i możliwościami, które stoją przed naszą wspólnotą w nadchodzącej kadencji.
Zatrudniamy na stanowisko Specjalista ds. wydawniczo-promocyjnych
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie