Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dr Krzysztof Rak: Polska bez strategii na nowe czasy. Czy Scholz utrzyma władzę w Niemczech?

Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z doktorem Krzysztofem Rakiem: czy Francja stanie się liderem bezpieczeństwa w Europie? Czy Rosja jest realnym zagrożeniem dla Polski? Niemcy dążą do zakończenia wojny ukraińsko-rosyjskiej.

  • Ambasador rosyjski nie stawiając się na wezwanie polskiego MSZ-u okazał znaczącą zniewagę. Ta sytuacja wskazuje na poważnie pogarszające się stosunki, na nowym etapie.
  • W Niemczech są spekulacje o upadku kanclerza Scholza. Jednak uważam, że przyszłość obecnego rządu niemieckiego nie jest przesądzona, pomimo dużych spadków poparcia.
  • Wiele wskazuje na to, że Scholz ma strategię i program na wybory w roku 2025. Uważam, że Niemcy  potencjalnie będą głosić koncepcje „pokoju w Europie” – sugerując zakończenie wojny na Ukrainie.
  • Niemcy w przeszłości głosiły, że bezpieczeństwo w Europie nie może być kształtowane „przeciwko” a „z” Rosją.
  • Generał Załużny najprawdopodobniej stracił stanowisko, ponieważ głosił, że wojna nie zostanie rozwiązana na placu boju. Moim zdaniem powinniśmy wysłuchiwać osób, które mając pojęcie o tym co się rzeczywiście dzieje, stawiają podobne hipotezy.
  • Nie boję się Rosji, boję się nas i naszego nieodpowiedzialnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa.
  • Kanclerz Scholz stwierdził, że bez znaczącej pomocy Ameryki w konflikcie ukraińsko-rosyjskim, nie ma szansy jego rozstrzygnięcia.
  • Nie jestem zwolennikiem tezy, że Putin jest w komfortowej sytuacji, Rosja także nie jest w stanie zakończyć wojny na placu boju.
  • Wojna na Ukrainie pokazała nam, że jesteśmy w stanie walczyć z Rosją w konflikcie kinetycznym.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo