Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

#32: Rozliczenie izraelskiej armii? Kto zastąpi Grupę Wagnera? – Nowakowski, Krzyżanowski, Masztafiak

Na Bliskim Wschodzie trwa kruchy rozejm, choć notowane są przypadki wzajemnych oskarżeń o użycie broni. Tymczasem, zdaje się zbliżać czas rozliczeń w izraelskiej armii - czy obejmie on także premiera Netanjahu? Ponadto, Erdogan wzmacnia wpływy w Afryce, która staje się nowym teatrem politycznej gry. O tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!

Na Bliskim Wschodzie wynegocjowano kruchy rozejm: zarówno Izrael, jak i Palestyna prowadzą wymianę zakładników. W międzyczasie trwają jednak dalsze negocjacje, między innymi z udziałem szefa CIA oraz katarskich dyplomatów. Jak to się stało, że tak mały kraj, jak Katar odgrywa rolę brokera pokoju w relacjach Izrael-Palestyna? Zdaje się nadchodzić także czas rozliczeń za błędy, które doprowadziły do ataku Hamasu 7 października – w powietrzu wisi rezygnacja szefa izraelskiego wywiadu wojskowego. Czy zbliża się także koniec premiera Netanjahu? Dotychczasowy stronnik Palestyńczyków – prezydent Turcji wzmacnia swoje wpływy w Afryce. Ostatnia wizyta w Algierii przyniosła kolejne umowy handlowe oraz deklaracje wzmocnienia relacji. Afryka staje się zatem kolejny teatrem gry mocarstw. Czy zmiany obejmą także Grupę Wagnera w Republice Środokowoafrykańskiej?


W najnowszym odcinku Dwutygodnika Zagranicznego Nowej Konfederacji wydarzenia międzynarodowe ostatnich dni komentują:

  • amb. Jerzy Marek Nowakowski – dziennikarz, publicysta i polityk, podsekretarz stanu w KPRM, były ambasador RP na Łotwie i w Armenii,
  • Marcin Krzyżanowski – iranolog, afganolog, były dyplomata, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego,

Prowadzi Gabriela Masztafiak – Nowa Konfederacja

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo