Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Z Chin napływają niepokojące informacje gospodarcze – szacunki ekspertów rozminęły się z rzeczywistością. Chińska gospodarka, notująca dwucyfrowe wzrosty w czasie, gdy świat pogrążony był w popandemicznej recesji, zdaje się ostro hamować. Rośnie bezrobocie, największa chińska firma budowlana notuje stratę rzędu 340 mld dolarów, a w końcu znika jej szef. Czy chiński smok złapał zadyszkę, mając za sobą czas prosperity? W Izbie Reprezentantów trwa chaos. Stanowisko traci speaker Kevin McCarthy, którego pogrążyły głosy Republikanów. Zdaje się, że jest to cena za doprowadzenie do uchwalenia prowizorium budżetowego, gwarantującego odsunięcie w czasie widma przerwy finansowania rządu. Prowizorium nie zakłada jednak kontynuacji finansowej kroplówki dla Ukrainy, choć Joe Biden zapewnia, że pomoc ta zostanie utrzymana. Unia Europejska, ustami Josepa Borrella, uprzedza, że nie jest w stanie przejąć na siebie ciężaru zastąpienia amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy. Czy przewidziano plan B na tę okoliczność?
W najnowszym odcinku Dwutygodnika Zagranicznego Nowej Konfederacji wydarzenia międzynarodowe ostatnich dni komentują:
Prowadzi Gabriela Masztafiak – Nowa Konfederacja
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Atak na trzy bazy wojskowe, w tym bazę na pograniczu Syrii i Jordanii, turecki parlament zatwierdza wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO, Chiny negocjują z Iranem, a Korea Północna strzela ze wschodniego wybrzeża - o tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!
Iran i Pakistan wymierzają sobie wzajemne ciosy, na Morzu Czerwonym Huti ostrzeliwują marynarkę wojenną USA oraz Wielkiej Brytanii, Turcja strzela do Iraku i Syrii. Tymczasem, Tajwan wyłania nowego prezydenta i ciekawą większość parlamentarną, a w Davos trwa kolejne Forum Ekonomiczne - o tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!
Na Bliskim Wschodzie trwa kruchy rozejm, choć notowane są przypadki wzajemnych oskarżeń o użycie broni. Tymczasem, zdaje się zbliżać czas rozliczeń w izraelskiej armii - czy obejmie on także premiera Netanjahu? Ponadto, Erdogan wzmacnia wpływy w Afryce, która staje się nowym teatrem politycznej gry. O tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!
Na Bliskim Wschodzie wrze, a do USA wybiera się Xi Jinping - czy nakreśli się nowa strefa wpływów? Erdogan testuje cierpliwość partnerów, Iran stawia na eskalację, Strefa Gazy to nowe Aleppo. Jaka przyszłość czeka Izrael i Palestynę? O tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!
Putin jedzie do Pekinu z wielkimi nadziejami, wraca wyłącznie z umową zbożową, lecz Xi Jinping zdaje się dać mu także twarz. Europę reprezentują w Pekinie Orban i Vucić, a do Izraela przylatuje Joe Biden. Jordania twierdzi jednak, że z Bidenem nie ma o czym rozmawiać. Bliski Wschód wrze, lecz o Ukrainie robi się coraz ciszej. Co dalej? O tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!
Niepokojące dane dotyczące chińskiej gospodarki - bankructwo największej firmy budowlanej, rosnące bezrobocie i juan notujący straty w odniesieniu do dolara, chaos w Izbie Reprezentantów jako wydarzenie bez precedensu oraz Ukraina w obliczu końca amerykańskiego wsparcia finansowego - o tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym Nowej Konfederacji
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie