Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

#2 Moskwa i Mińsk destabilizują Europę, geopolityczna walka o Afganistan – Sokała, Radziejewski, Bartosiak, Sajduk

Zapraszamy do drugiego odcinka nowego, wyjątkowego formatu Nowej Konfederacji – comiesięcznego podsumowania najważniejszych wydarzeń w światowej polityce i rywalizacji mocarstw. Sierpień okazał się gorącym miesiącem pod względem wydarzeń na arenie międzynarodowej; czego nikt się nie spodziewał, Talibowie błyskawicznie zajęli stolicę Afganistanu – Kabul, w dużo bardziej dotkliwy sposób unaoczniając skalę porażki Amerykanów w toczonym od 20 lat konflikcie. Z kolei w Europie rozgorzał nowy kryzys z pogranicza polityki i bezpieczeństwa, gdy białoruskie służby zaczęły transportować osoby z Bliskiego Wschodu na granicę z Unią Europejską. Więcej znajdziecie w cotygodniowym Niezbędniku zagranicznym NK.

 

 

Komentują:

Program prowadzi Jarosław Walkowicz – twórca wydarzeń oraz kierownik Księgarni NK.

 

 

 

Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz