Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Z Niemcami czy bez, czyli o „Polsce za linią Curzona” Studnickiego – Cenckiewicz, Zychowicz, Rak, Jasina

Polska za linią Curzona to geopolityczne studium polskich Ziem Wschodnich, które stworzył przedwojenny publicysta oraz polityk Władysław Studnicki. Wyjątkowe, bo w zasadzie jedyne w swoim rodzaju, bogato udokumentowane, z historycznym omówieniem i przygotowane już po II wojnie światowej, kiedy ziemie te znalazły się pod bezpośrednią okupacją sowiecką. Ostatnia książka Studnickiego jest jakby kwintesencją jego całej życiowej misji, którą zawsze była, poza służbą „jednej wielkiej myśli”, obroną Ziem Wschodnich przed Rosją/Sowietami i jej aliantami zachodnimi w dziele narzucenia Polsce linii Curzona.

 

>>> KUP KSIĄŻKĘ „POLSKA ZA LINIĄ CURZONA” STUDNICKIEGO <<<

 

Udział w debacie wokół książki i idei Studnickiego biorą:

  • dr hab. Sławomir Cenckiewicz – dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Autor wstępu do książki Studnickiego;
  • dr Łukasz Jasina – ekspert w dziedzinie polityki pamięci w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i sekretarz redakcji Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego;
  • Piotr Zychowicz – redaktor naczelny miesięcznika „Historia Do Rzeczy”, autor m.in. książek „Pakt Ribbentrop-Beck” czy „Obłęd ’44”.

Dyskusję prowadzi dr Krzysztof Rak – historyk, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, dyrektor zarządzający w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

 

>>> ZOBACZ KSIĄŻKI WYDAWNICTWA NK <<<

 

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Z Niemcami czy bez, czyli o „Polsce za linią Curzona” Studnickiego – Cenckiewicz, Zychowicz, Rak, Jasina”

  1. Jarek pisze:

    Rozbawiło mnie twierdzenie prof. Cenckiewicza, że nie znalazł „Św. Grala” na temat kiedy Beck zdał sobie z sprawę z nieuchronności wojny. Otóż tym dniem była rozmowa Ribbentropa z amb. Lipskim 24.10.1938 r. żądającego Gdańska i autostrady. Wtedy Beck zdał sobie sprawę z fiaska swojej polityki zbliżenia z Niemcami i rozpoczęcia przez Hitlera scenariusza „drugiego Monachium”. Triumwirat Beck-Mościcki-Śmigły dowiedzieli się o tym w pierwszych dniach stycznia 39, gdyż Beck informację o rozmowie Lipskiego zatrzymał dla siebie wydając MSZ polecenie przygotowania „kontrpropozycji dla Niemców”, zamiast poinformować Polaków i świat o niemieckim ultimatum. Polacy dowiezieli się dopiero z majowego przemówienia Becka, sześć miesięcy po ultimatum Ribbentropa. Straciliśmy przez sanacyjną dyktaturę cennych 6 miesięcy na przygotowanie kraju do obrony.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo