Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Targets of Russian disinformation. At what stage is the Russian-Ukrainian conflict? Liubov Tsybulska

Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z Liubov Tsybulską

  • Rosja rozpoczęła ofensywę kilka tygodni temu, ale nadal nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Trwa wojna obronna a trudność polega na tym, że wszyscy jesteśmy zmęczeni i rozumiemy, że może to potrwać długo, musimy się na to przygotować.
  • Nadal potrzebujemy więcej broni i potrzebujemy więcej ludzi. Rosja wykorzystuje nasze wewnętrzne słabości, wykorzystują wszystkie te problemy, które obecnie mamy na Ukrainie, w tym wyczerpanie.
  • Unia Europejska nie jest zagrożeniem dla Rosji, bo to nie jest sojusz wojskowy.
  • Kiedy patrzymy na tę wojnę, zwłaszcza na ostatnie dwa lata, wiemy na pewno, że gdziekolwiek Rosjanie się udadzą, powtarzają ten sam scenariusz, zabijają, torturują, gwałcą ludzi, eliminują ukraińską kulturę i ukraińską historię.
  • Głównym celem Rosjan jest zniszczenie naszej tożsamości i zniszczenie naszej państwowości.
  • Wojna hybrydowa to nie tylko dezinformacja i cyberataki ale także presja polityczna, presja dyplomatyczna, ingerencja ekonomiczna.
  • Kluczową rolę w tej wojnie odgrywa społeczeństwo dotknięte przede wszystkim informacją. Obserwujemy inne niż w poprzednich wojnach w XX wieku zjawiska, gdzie opinia publiczna nie była aż tak istotna. Teraz widzimy na przykład, jak na skuteczność naszych żołnierzy wpływają nastroje lub duch reszty społeczeństwa.
  • Rosja ma zasadniczy wpływ na kształtowanie się polaryzacji w Stanach Zjednoczonych, ponieważ włożyła wiele zasobów we wtłaczanie wszystkich tych sprzecznych narracji w 2016 r. w trakcie wyborów i robią to także teraz.
  • Odnośnie relacji ukraińsko-polskich umowa zbożowa również była pod silnym wpływem Rosji.
  • Budżet na rosyjskie operacje informacyjne stale rośnie. Główną ideą rosyjskiej machiny propagandowej jest znalezienie słabych punktów, a gdy już je znajdą, bardzo promocji są tak zwani pożyteczni idioci, którzy podchwytują narracje tworzone na Kremlu.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo