Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Nagranie z debaty „Jaka Grupa Wyszehradzka w jakiej Unii?” – Góralczyk, Grosse, Zaborowski, Jakuszko-Dudka

Co łączy, a co dzieli państwa Grupy Wyszehradzkiej? Jak wygląda polityka europejska głównych sił politycznych w V4? Na ile realna jest perspektywa odtworzenia się w Europie podziału na osi Wschód-Zachód?

W dyskusji wokół raportu „Grupa Wyszehradzka i Unia. Polityka europejska w programach głównych sił politycznych w Grupie Wyszehradzkiej” udział wzięli: prof. Bogdan Góralczyk (autor raportu, dyrektor Centrum Europejskiego UW), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Instytut Europeistyki UW), dr Marcin Zaborowski (Visegrad Insight) oraz Iwona Jakuszko-Dudka (naczelnik Wydziału Europy Środkowej MSZ).

W części otwartej dyskusji głos zabrali kolejno: amb. Rafał Wiśniewski (MSZ), Bartłomiej Kot (European Academy of Diplomacy), amb. Jan Truszczyński, Andrzej Lisiecki-Żurowski (MSZ), prof. Adam Daniel Rotfeld, Olgierd Łukaszewicz (My Obywatele UE) oraz Witold Naturski (Komisja Europejska). Spotkanie poprowadził Marcin Chruściel, członek zespołu Nowej Konfederacji.

Organizatorami wydarzenia byli Nowa Konfederacja oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Debata odbyła się 30 października 2019 r.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo