Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Koniec zadań domowych, podwyżki dla nauczycieli – co dalej z polską szkołą? Debata Nowej Konfederacji

Czy dotychczasowe reformy nowego rządu są w stanie poprawić sytuację polskiej szkoły? Czy jesteśmy w stanie zreformować obecny system czy potrzebny jest nowy? Dyskutowali Prof. Antoni Dudek, Dr Jędrzej Witkowski oraz Piotr Jesionowski prowadził Stanisław Kruszona-Barełkowski.


W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się w przestrzeni publicznej o systemie oświaty w Polsce. Nowy rząd przeprowadza szereg reform w obrębie systemu, między innymi likwiduje zadania domowe w podstawówkach. Czy kierunek reform nowej formacji rządzącej jest słuszny? Co więcej, czy nie powinniśmy zastanowić się nad gruntowną próbą zmiany systemu, na przykład poprzez decentralizację? Co mówi nam o aktualnym systemie edukacji wciąż wzrastająca liczba uczniów na edukacji domowej?

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo