Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jak wojna na Ukrainie zmieniła relacje niemiecko-rosyjskie? – Kuraszkiewicz, Behrendt

Relacje niemiecko-rosyjskie przez lata rozwijały się w duchu pogłębiania wzajemnej współpracy gospodarczej. Idea "Wandel durch Handel" wystawiona została na próbę w momencie ataku Rosji na Ukrainę 22 lutego 2022 roku. Czy polityka Niemiec została negatywnie zweryfkowana przez działania Rosji wobec Ukrainy?

Relacje niemiecko-rosyjskie przez lata rozwijały się w duchu pogłębiania wzajemnej współpracy gospodarczej. Idea „Wandel durch Handel” czyli zwiększanie handlu z reżimami autorytarnymi, aby w ten sposób wywołać zmiany polityczne wystawiona została na próbę w momencie ataku Rosji na Ukrainę 22 lutego 2022 roku. Niemcy w krótkim czasie zredefiniować musieli swoją orientację w polityce zagranicznej oraz energetyce, co krótko po wybuchu wojny kanclerz Olaf Scholz określił mianem „Zeitenwende”.

Czy polityka Niemiec została negatywnie zweryfkowana przez działania Rosji wobec Ukrainy? A może jest to wyłącznie krótki przystanek w drodze powrotnej do kontynuacji rozpoczętych interesów?

W dyskusji udział wzięli:

  • Robert Kuraszkiewicz – stały współpracownik Nowej Konfederacji. W latach 80-tych działacz opozycji antykomunistycznej w Ruchu Młodzieży Niezależnej i Ruchu Młodej Polski. Autor książek „Polska w nowym świecie” oraz „Świat w cieniu wojny”,
  • Paweł Behrendt – stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, doktorant na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, publicysta, tłumacz, redaktor portalu Konflikty.pl. Związany z Instytutem Boyma, gdzie zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, konfliktami oraz zbrojeniami,

Prowadzi: red. Marcin Antosiewicz – dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny, politolog oraz wykładowca akademicki.

DYSKUSJA ODBYŁA SIĘ W RAMACH PROJEKTU REALIZOWANEGO PRZEZ NOWĄ KONFEDERACJĘ, FUNDACJĘ WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ ORAZ EUROPA-UNION DEUTSCHLAND e.V.

 

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo