Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Głębia zamiast ideologii. Niewypowiedziana „Białość” Fossego

Laureat literackiego Nobla stara się odmalować poruszającą do głębi wizję. Udaje mu się to, mimo że używa kolorów uważanych dziś za niemodne lub wręcz zapomnianych. I ani myśli flirtować z ideologiami.
Wesprzyj NK
Samotny mężczyzna w środku zimy wsiada do samochodu i wyjeżdża w nieznane. W pewnym momencie, daleko od ludzi, utyka na wzgórzu i nie może już skręcić ani w lewo, ani w prawo. Wychodzi w ciemny las, brnie przez zaspy. Wkrótce w oddali zauważa zbliżającą się ku niemu świetlistą postać. Nagle przychodzi Jon Fosse i mówi – nie, ja wam jednak przy pomocy tych samych symboli pokażę coś nowego, pokażę coś inaczej niż dotąd, a jeśli nawet nie, to przynajmniej was do głębi poruszę Zaraz, jaką świetlistą postać? Jesteśmy w trzeciej dekadzie XXI wieku, to nie czas, żeby w poważnej literaturze pisać o świetlistych postaciach. Tym bardziej nie czas dla pisarza, by był – jak Fosse – zdeklarowanym katolikiem i próbował...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

główny ekspert do spraw społecznych Nowej Konfederacji, socjolog, publicysta (m.in. "Więź", "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Ośrodka Ewaluacji. Główne obszary jego zainteresowań to rozwój lokalny i regionalny, kultura, społeczeństwo obywatelskie i rynek pracy. Autor zbioru esejów "Od foliowych czapeczek do seksualnej recesji" (Wydawnictwo Nowej Konfederacji 2020) oraz dwóch wywiadów rzek; z Ludwikiem Dornem oraz prof. Wojciechem Maksymowiczem. Wydał też powieść biograficzną "G.K.Chesterton"(eSPe 2013).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Głębia zamiast ideologii. Niewypowiedziana „Białość” Fossego”

  1. Podmiejski pisze:

    Głębia zamiast ideologii, tak twierdzi J.P. Być może ma rację. J. Fosse opowiada jednak konsekwentnie w sposób oparty na pewnej idei. Treść, to namysł nad wszystkim co ludzkie, a sposób, to ciągłość, bez kropek ułatwiających czytanie. Coś w rodzaju kręcenia filmu w jednym ujęciu kamery. Mamy więc swoiste ” nic co ludzkie nie jest mi obce”. Tyle tylko, że każde życie można w ten sposób opowiedzieć i w konsekwencji literatura jest ograniczona czasem egzystencji. Kolejnego tomu już nie przeczytam. Nie podglądam. Tak sobie myślę.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo