Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

GIEŁZAK: Dlaczego Le Pen nie wygrała we Francji? Czy powstanie rząd lewicy i centrum? LIVE

Marcin Giełzak komentuje wyniki wyborów we Francji
Wesprzyj NK

  • We Francji nie doceniono frontu republikańskiego.
  • Macron przesuwa się na prawo od dłuższego czasu, stając się formacją centro-prawicową.
  • We Francji doszło do sytuacji dużej koncentracji głosów frontu republikańskiego w wielu okręgach. Dlatego paradoksalnie doszło do tego, że najsilniejsza partia pod względem głosów, zajęła dopiero trzecie miejsce.
  • To nie jest tak, że 10 mln Francuzów ma poglądy skrajnie prawicowe – dlatego nie można mówić o takich konotacjach Zjednoczenia Narodowego.
  • Tam gdzie są wybory proporcjonalne w jednej turze tam Zjednoczenie Narodowe wygrywało trzy razy z rzędu.
  • Marine Le Pen w kampanii popełniła wiele błędów, jednym z nich było chociażby postawienie wizji nie dopuszczenia do wysokich urzędów osób z podwójnym obywatelstwem – ta grupa jest bardzo duża.
  • W Zjednoczeniu Narodowym jest stosunkowo krótka ławka, która także bardzo zaszkodziła, przede wszystkim ze względu na wyciąganie kontrowersyjnych poglądów wielu działaczy tej partii.
  • Pytanie co rzeczywiście oznaczał gambit Macrona, co chciał realnie osiągnąć prezydent Francji? Być może intencją Macrona było osiągnięcie jak najlepszego wyniku przez Marine Le Pen. Przecież w sytuacji powołania młodego premiera Jordan’a Bardella to Prezydent mógłby liczyć na bardzo niestabilny i nieefektywny rząd, który mógłby szybko upaść, odchodząc w niesławie.
  • Kohabitacja Bardelli z Macronem mogłaby być koszmarem przede wszystkim dla Zjednoczenia Narodowego.
  • Macron mógł mieć także plan odbudowy swojej pozycji poprzez instytucjonalizację frontu republikańskiego.

Wesprzyj NK
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo