Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Debata NK „Męskość w kryzysie?” (18.12 godz. 18)

Kiedy: 18 grudnia, godz. 18

Gdzie: Świetlica Wolności ul. Nowy Świat 6/12 butik C

Czy mamy obecnie do czynienia z kryzysem męskości? Skąd się bierze obraz słabych, lękliwych i nieodpowiedzialnych mężczyzn, który coraz częściej wyziera nie tylko z czasopism lifestyle’owych, ale także z prac socjologów? Czy zachodnie społeczeństwa przesiąknięte „kulturą bezpieczeństwa” nie wymagają już tradycyjnie męskich cech, takich jak podejmowanie ryzyka czy walka? A może to sukces kobiet, które w erze usług i informacji konkurują z mężczyznami niemal na każdym polu, jest odpowiedzialny za słabość tych ostatnich? Czy w XXI wieku różnice między płciami to już wyłącznie różnice fizyczne?

Nad tymi kwestiami dyskutować będą nasi goście:

Justyna Melonowska – doktor filozofii, psycholog, adiunkt w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Członkini Europejskiego Towarzystwa Kobiet dla Badań Teologicznych, autorka książki „Osob(n)a: kobieta a personalizm Karola Wojtyły–Jana Pawła II. Doktryna i rewizja”. Publicystka m.in. „Więzi” i „Tygodnika Powszechnego”.

Tomasz Terlikowski – doktor filozofii, pisarz i działacz katolicki. Były redaktor naczelny portalu konserwatywno-katolickiego Fronda.pl oraz Telewizji Republika, której obecnie jest dyrektorem programowym. Autor ponad trzydziestu książek, publicysta tygodnika „Do Rzeczy”. Od kwietnia tego roku prowadzi w Polskim Radiu 24 cotygodniową audycję Terlikowski na froncie.

Agnieszka Wiśniewska – redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka tekstów publicystycznych o nierównościach między płciami w życiu publicznym, a także biografii Henryki Krzywonos „Duża Solidarność, mała solidarność” oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską „Kino to szkoła przetrwania”.

Dyskusję poprowadzi Jarema Piekutowski, główny ekspert Nowej Konfederacji ds. społecznych, socjolog i publicysta (m.in. „Więź”, „Tygodnik Powszechny”), współwłaściciel Centrum Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, współpracownik Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji Pole Dialogu i Ośrodka Ewaluacji.

Partnerzy debaty:

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo