Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Czy grozi nam globalny kryzys gospodarczy? – Mikosz, Mączyńska, Arak, Ogórek

Jaka jest kondycja globalnej gospodarki po wojnie na Ukrainie? Czy uderzać w nas będzie inflacja, recesja i kryzys zadłużeniowy? Czy idący kryzys to efekt tylko walki z inflacją, czy leżą za nim głębsze przyczyny i nierównowagi? Kryzys, ale jak długi? Jakie są lekcje dla Polski – co powinniśmy zmienić, by na kolejny kryzys być lepiej przygotowanym?

Ksiazka Geopolityczne trzesienie ziemi

Udział w debacie miesiąca NK biorą:

  • prof. Elżbieta Mączyńska –  wykładowca UW i SGH, członek Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, była prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego;
  • mec. Andrzej Mikoszstały współpracownik NK, prawnik, ekspert ds. prawa handlowego, transakcji M&A i rynków kapitałowych, partner Taylor Wessing Polska, Minister Skarbu Państwa w latach 2005-2006 w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza;
  • Piotr Arak –  dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, analityk społeczno-gospodarczy.

Prowadzi Sebastian Ogórek – redaktor naczelny wyborcza.biz i redakcji ekonomicznej „Gazety Wyborczej”, wcześniej długoletni dziennikarz ekonomiczny pracujący m.in. dla „Pulsu Biznesu”, Polskiego Radia oraz Wirtualnej Polski.

Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Czy grozi nam globalny kryzys gospodarczy? – Mikosz, Mączyńska, Arak, Ogórek”

  1. Paweł Kopeć pisze:

    Tak, a jest środek wakacji, gorącego lata i cały świat ma labę, podczas gdy na Ukrainie jest wojna jak gdyby nigdy nic (…) leninowcy „damskiego boxera„ tzn. tow. Putina z kgb, z kremla, ze sputnika chcą tam wdrażać swój sowietski rygor oraz zasady pod czerwoną flagą z sierpem i młotem. (…) Leninowska, zarazem niemiecka UE, tj. UE Niemiec wścieka się, bo ich ukochana Rosja od wieków ma problemy i nie idzie jej tak jak miało iść, psia mać… (…) A cała ta lewica kocha kraść, zabijać, gwałcić ludzi w każdy sposób, 24 h, non stop (…)
    Solidarność gazowa z Niemcami?! A kiedy oni byli z nami solidarni!? Chyba że w 1939 roku, gdzieś tak od 1.09.; no i w 1772, 1793 i 1795 roku – pamiętne nieprzypadkowe i z premedytacją dokonywane przez Niemców i Rosjan rozbiory Rzeczypospolitej: I, II, III… (…) Do skutku.
    Teraz, gdy są pisane te słowa, na Ukrainie na ludzi, cywilów i wojskowych, domy, zrzuca się bomby, zabija się, gwałci, dewastuje, nihilizuje wszystko, co tylko można (…).
    Upalne, unijne i europejskie wakacje AD 2022 jak w 1939 roku. (…)
    Polską lewicę i opozycję PO/SLD/KOD/KO, w tym tzw. Konfederację /JKM, Braun, Bosak, Winnicki, Michalkiewicz etc./ oczywiście wspierające obecną bolszewicka, stalinowską, Rosję radziecką – kreml, sputnika, tow. Putina z kgb – należałoby sprawiedliwie i uczciwie wysłać na front: niech tam pokażą, co potrafią… rzecz jasna, po stronie czerwonej i wyzwolicielskiej… ich ukochanej, bronionej i wyśnionej, umiłowanej jak Kraj Rad, od lat i jak sprzed lat. (…).
    Ciekawe, że na obecny rząd wspierający Ukrainę rzuca się bluzgami – rusycyzmami /„jebać„ etc/ i na sposób komsomolski. Przypadku tu nie ma; świadomie i podświadomie. (…) Świat jest więc dziś prosty jak życie. Życie jest proste jak ten świat.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo