Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Czy Amerykanie to nadal światowy hegemon? Ameryka po zamachu na Trumpa – Kuczyński, dr Sokała

Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z Piotrem Kuczyńskim oraz dr Witoldem Sokałą

Dr Witold Sokała

  • Trump w poprzedniej kadencji się z nimi zmagał, czasem wygrywał, czasem przegrywał. Przez te ostatnie cztery lata państwo amerykańskie wypracowało sporo bezpieczników przed samowolą prezydenta. Dodatkowo wprowadzono je na wszelki wypadek, gdyby kiedyś znowu jakiś Trump lub ktoś jemu podobny doszedł do gabinetu owalnego.
  • To oczywiście nie jest tak, że osobiste wady prezydenta są w stanie bardzo zachwiać supermocarstwem. Warto troszkę uspokajać, że to nie sam prezydent prowadzi politykę amerykańską.
  • Problemem może być to, że dotychczasowa siła Joe Bidena, czyli jego zrozumienie polityki międzynarodowej, nagle przestanie istnieć. Mogą zajść zmiany w mózgu starego człowieka tak daleko, że zacznie myśleć kategoriami świata dwudziestowiecznego sprzed dwudziestu, trzydziestu, czterdziestu lat.
  • I jeżeli przy Joe Bidenie można obawiać się zamachu i związanego z nim mechanizmu, to nie jest aż tak oczywiste. Stąd moja asekuracja wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi, wedle wszelkich znanych mechanizmów, to powinno zwiększyć szanse Trumpa.
  • Trump jest nieprzewidywalnym, chaotycznym, nawet jego zwolennicy to przyznają. Niektórzy maskują swoje obawy, mówiąc, że w tym jest jego siła, bo zaskakuje wszystkich. Powiedzmy sobie szczerze, to jest trochę robienie dobrej miny do złej gry.

Piotr Kuczyński

  • Żebyśmy mieli jasność, nie mówię, że za rok czy za dwa dolar przestanie istnieć. Zdecydowanie tak nie będzie, ale obserwujemy obecnie pewne trendy, które w przyszłości istotnie zmienią rynki światowe. Ta wiara w dolara zaczyna powoli znikać.
  • Chińczycy gromadzą złoto od lat, oficjalnie kupując i nieoficjalnie przez pośredników, i wszyscy to wiedzą. To jest żadna tajemnica, tak jest.
  • RPA i Chiny to zupełnie inny świat. Jak one mogą stworzyć wspólną walutę, nie wiem, nie wierzę w to. Ale myślą o tym właśnie dlatego, że pojawiło się zagrożenie.
  • Niczego to nie zmieni, a wprowadzi jakieś gospodarcze zagrożenie, które mogą dopuścić do władzy zupełnie nieprzewidywalne siły. Czy przestaną zwalczać Chiny? Nie wydaje się to prawdopodobne, bo to już jest tak, że i demokraci, i republikanie są w tym zgodni.
  • Ucieczka do złota będzie potężna. Dlatego od kilkunastu lat, co najmniej od piętnastu lat, mówiłem naszym klientom, że warto mieć dziesięć do piętnastu procent płynnych aktywów w fizycznym złocie. Nie jest dyktatorem na modłę azjatycką, to nie Stalin, który jak coś powie, to wszyscy wykonają, choćby to było najbardziej durne.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo