Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Człowiek w rękach technologii – potrzebujemy technorealizmu! – Radziejewski, Zybertowicz, Lindenberg

Z samego środka cyfrowej hiperrewolucji omawiamy zalety, jak i zagrożenia płynące z postępującej władzy algorytmów nad naszymi wyborami, zachowaniami oraz poglądami. Pytanie jednak, czy na technorealizm nie jest już za późno?

Potrzeba technorealizmu – myśl ta przyświecała nam, gdy oddawaliśmy w Wasze ręce książkę „Technosapiens. O świecie w czasach rewolucji cyfrowej”. Ale co oznaczać miałby technorealizm? Bartłomiej Radziejewski rozwija tę postulowaną przez Nową Konfederację koncepcję w tekście, który stał się manifestem technorealistycznym. Z samego środka cyfrowej hiperrewolucji opisuje on zalety, jak i zagrożenia płynące z postępującej władzy algorytmów nad naszymi wyborami, zachowaniami oraz poglądami. Pytanie jednak, czy na technorealizm nie jest już za późno?

Odpowiedzi na wyzwania cyfrowej rewolucji szukali:

  • Bartłomiej Radziejewski – politolog, publicysta i eseista. Prezes thinzine’u i wydawnictwa „Nowa Konfederacja”,
  • prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, publicysta i nauczyciel akademicki, profesor nauk społecznych,
  • dr Grzegorz Lindenberg – dziennikarz i socjolog, autor jednej z pierwszych polskich książek poświęconych sztucznej inteligencji „Ludzkość poprawiona”,

Prowadzi Gabriela Masztafiak – Nowa Konfederacja

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Możliwość komentowania została wyłączona.

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo