Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

The Weimar Triangle: community of interest that ever existed?

Trójkąt Weimarski został utworzony w sierpniu 1991 roku w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec. Jego powstanie miało na celu przezwyciężenie podziałów Europy oraz integrację Polski ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi. Czy format ten przeszedł już do historii?

 

Trójkąt Weimarski został utworzony w sierpniu 1991 roku w Weimarze przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec. Jego powstanie miało na celu przezwyciężenie podziałów Europy oraz integrację Polski ze strukturami europejskimi i euroatlantyckimi. Cel ten został osiągnięty poprzez przystąpienie Polski do NATO i UE.

Jak pokazuje sondaż z 2022 r., współpraca między krajami Trójkąta Weimarskiego jest oceniana jako bardzo lub dość ważna przez zdecydowaną większość respondentów w Niemczech i Polsce oraz przez prawie połowę respondentów we Francji. Z drugiej strony, tylko niewielka mniejszość uważa, że taka współpraca nie ma znaczenia dla integracji europejskiej.

Dlaczego tak wysokie poparcie społeczne dla projektu nie obejmuje projektów na dużą skalę realizowanych na szczeblu państwowym?

W dyskusji udział wzięli:

  • Prof. Klaus Ziemer – niemiecki politolog i były dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Jego badania koncentrują się na współczesnej historii Polski, stosunkach polsko-niemieckich od 1945 r. oraz zmianach ustrojowych w Europie Wschodniej,
  • Prof. Andreas Umland – politolog zajmujący się współczesną historią Rosji i Ukrainy, a także przemianami ustrojowymi. Jest starszym ekspertem w Ukraińskim Instytucie Przyszłości w Kijowie, a także pracownikiem naukowym Szwedzkiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Sztokholmie,
  • Dr Beata Górka-Winter – analityk, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, adiunkt na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UW. Wieloletni koordynator programu „Bezpieczeństwo Międzynarodowe” w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych,
  • Daniel Foubert – obywatel Polski i Francji, konsultant finansowy i geopolityczny, założyciel firmy doradczej Excalibur Insight zajmującej się sprawami międzynarodowymi oraz bloga MaterialCivilization.com.

Dyskusję prowadzi: Gabriela Masztafiak – Nowa Konfederacja

DYSKUSJA ODBYŁA SIĘ W RAMACH PROJEKTU REALIZOWANEGO PRZEZ NOWĄ KONFEDERACJĘ, FUNDACJĘ WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ ORAZ EUROPA-UNION DEUTSCHLAND e.V.


Chcesz więcej? Ambitne treści, wnikliwe analizy, ożywione dyskusje i książki, które pozwalają zrozumieć – to wszystko potrzebuje silnych sojuszników. Dzięki Twojemu wsparciu najlepsze wciąż przed nami! Wesprzyj nas! 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo