Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

[PODCAST] Czy Niemcy przegrały pozycję europejskiego hegemona? – Stolarek, Radziejowska, Maciążek

"Powiem szczerze, że nie jestem przyzwyczajony do postrzegania Niemiec w kategoriach prowizorki, a to, co dzieje się w Niemczech w ciągu ostatnich 12 miesięcy to jest kompletna prowizorka." - mówi red. Piotr Maciążek. Czy niemiecka polityka gospodarcza znalazła się na zakręcie?


„Gospodarka niemiecka traci konkurencyjność. W ostatnich latach większość produkcji takich koncernów jak BASF – chemiczny trzon gospodarki niemieckiej, to była produkcja oparta o tani surowiec, na granicy cen dumpingowych dostarczany bezpośrednio z Rosji z pominięciem Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz Niemcy w gorączkowy sposób poszukują jakiejkolwiek alternatywy. Powiem szczerze, że nie jestem przyzwyczajony do postrzegania Niemiec w kategoriach prowizorki, a to, co dzieje się w Niemczech w ciągu ostatnich 12 miesięcy to jest kompletna prowizorka.” – mówi red. Piotr Maciążek, opisując kondycję niemieckiej gospodarki od czasu wybuchu wojny na Ukrainie.

Całość dyskusji odsłuchasz na naszym Spotify:  

Niemiecką politykę wobec Europy Środkowo-Wschodniej czasu wojny komentują:

  • Joanna Stolarek – dyrektor biura Fundacji Heinricha Bolla w Polsce, dziennikarka i publicystka,
  • Piotr Maciążek – ekspert ds. rynków energetycznych,
  • Hanna Radziejowska – dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie,

Rozmowę prowadzi red. Ryszard Gromadzki – Do Rzeczy.


Chcesz więcej? Nasza praca możliwa jest dzięki hojności Darczyńców! 
Zostań jednym z nich, abyśmy mogli kontynuować naszą misję!

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo