Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Azja po inwazji na Ukrainę (Góralczyk, Lubina, Bonikowska i inni)

Co konflikt na Ukrainie zmienia w Azji, co należałoby dopowiedzieć do tej diagnozy, oraz jaki wpływ będzie miała inwazja Putina na relacje pomiędzy światem zachodnim a sinosferą?
Wesprzyj NK

Zapraszamy do lektury seminarium eksperckiego „Nowej Konfederacji”, dotyczącego zmian w ładzie światowym. Seminarium odbyło się 2 czerwca 2022. Zaprosiliśmy ekspertów najwyższej klasy, którzy zadali sobie następujące pytania::

  • Jaki jest stosunek państw azjatyckich do rosyjskiej agresji na Ukrainę?
  • Jakie zmiany w azjatyckim ładzie regionalnym przyniesie europejska wojna?
  • Jakie znaczenie dla amerykańsko-chińskiej rywalizacji ma polityczna konsolidacja Zachodu?
  • Czy azjatycki system bezpieczeństwa poddany zostanie unifikacji, czy będzie on oparty w większym stopniu na Chinach?

W seminarium uczestniczyli: Paweł Behrendt—Uniwersytet Wiedeński, dr Małgorzata Bonikowska—Centrum Stosunków Międzynarodowych, prof. Bogdan Góralczyk—UW, prof. Michał Lubina—Uniwersytet Jagielloński, amb. Jerzy Marek Nowakowski — Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie, Bartosz Oleszko-Pyka — Świat OZE, dr Jerzy Olędzki — Instytut Boyma, dr Krzysztof Zalewski—Instytut Boyma.

Seminarium prowadził Jarema Piekutowski.

  • Nie ma już w Azji państwa, które gwarantowałoby bezpieczeństwo czy stabilność. Powoduje to potrzebę całkowitego przeorientowania polityki bezpieczeństwa. (dr Jerzy Olędzki)
  • Osłabienie Rosji jest obecnie w interesie Chin, które wolą w zaistniałej sytuacji prowadzić Putina na własnym postronku. Problemem może być jednak dla nich Rosja położona na łopatki przez Ukrainę. (prof. Bogdan Góralczyk)
  • Rosja dawała dotąd Azji-Pacyfik poczucie pewnej wygody, nie tyle z powodu dostarczanych surowców, co raczej broni. Teraz sprzęt rosyjski dobrej reklamy sobie na Ukrainie nie zrobił, a Rosja słabnie w perspektywie globalnej (prof. Michał Lubina)
  • Dla wielu państw azjatyckich, zwłaszcza dla Indii i Wietnamu, Rosja była istotnym czynnikiem pozwalającym balansować działania Chin. W obecnej sytuacji fiaska Putina wartość Rosji jako przeciwwagi dla Chin zdecydowanie spada. (Paweł Behrendt)
  • Musimy się zastanowić nad tym, czy jako część Zachodu możemy zastąpić Rosję w pewnych ważnych dla Azji elementach, np. w kwestii dostawy militariów. (dr Krzysztof Zalewski)
  • Obecnie Zachód musi zrozumieć, że świat nie jest ułożony na jego warunkach. Okazuje się, że należy w inny sposób, delikatnie postępować z krajami, do których wcześniej podchodzono z pewną wyższością oraz naciskiem. (dr Małgorzata Bonikowska)

Celem seminariów NK jest analiza bieżącej sytuacji w obszarach ważnych dla państwa (np. transport publiczny, polityka społeczna, rynek pracy, edukacja, obronność, polityka zagraniczna) oraz wykreowanie pomysłów na analizy, ekspertyzy, raporty, debaty i wydarzenia, a także rekomendacji do polityk publicznych.

 

POBIERZ RAPORT „AZJA PO INWAZJI NA UKRAINĘ”

 

Wesprzyj NK
Tagi: , , ,
Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

2 odpowiedzi na “Azja po inwazji na Ukrainę (Góralczyk, Lubina, Bonikowska i inni)”

  1. Paweł Kopeć pisze:

    Z Azji, czyli wszystko, co od Rosji, Rosjan i z Rosji już było we wcześniejszych latach i wiekach:
    rusyfikacja, wywózki, deportacje, rozbiory, kradzieże terytoriów i wszystkiego, co się tylko da; destrukcja, masowe egzekucje, gwałty, sadyzm, okrucieństwo, łagry, obozy koncentracyjne, ideologizacja, fanatyzm, nietolerancja, nienawiść, paranoja, schizofrenia, propaganda, manipulacja; ciemnota, głupota, zacofanie, analfabetyzm, brak myślenia; bolszewizm, marxizm, engelsizm, leninizm, trockizm, berizm, stalinizm, sowietyzm, komunizm, socyalizm; red holokaust…
    Wiedząc i widząc to wszystko, co świat na to tak dziś naprawdę?! Biernie się temu, im oraz jej przygląda, czeka, przypatruje się, odnotowuje, analizuje, oświadcza, czasem pomaga lub nie…
    Wszystko po staremu; Rosji nie dzieje się znowu krzywda; miłość utajona trwa, umacnia się, rozwija po cichu, w milczeniu i przy tolerancji.

  2. Paweł Kopeć pisze:

    (…) natomiast istotą rosyjskości są donosicielstwo/donosy, szczucie, pogarda i pomiatanie drugim człowiekiem /zob. Gogol, Czechow, Dostojewski, Tołstoj, Turgieniew, Babel, Bunin, Bułhakow i inni/ jak u nas w Polsce przez 50 lat tzw. komuny, PRL-u i socyalistycznego budowania nowego, lepszego świata, ponowoczesnego ustroju i internacjonalistycznego państwa.

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo