Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Granice rewolucji emancypacyjnych | Terlikowski, Radziejewski, Chrzczonowicz, Zaremba [nagranie]

Czy to rządy Prawa i Sprawiedliwości odpowiadają za nasilenie się w Polsce ruchów LGBT? Czy Polskę również czeka trzecia, transpłciowa fala rewolucji kulturalnej? A może pod naporem wydarzeń na arenie międzynarodowej nadejdzie jej regres?

Za wyjście do dyskusji posłużył tekst Bartłomieja Radziejewskiego „Jak wygrać wojnę kulturową i dlaczego”.

Również o wielu innych tematach poza wymienionymi w #debataNK dyskutowali:

  • Tomasz Terlikowski – dziennikarz, teolog, filozof, publicysta, pisarz i działacz katolicki. Dyrektor programowy Telewizji Republika
  • Magdalena Chrzczonowicz – socjolożka, antropolożka, wicenaczelna i sekretarz redakcji OKO.press
  • Piotr Zaremba – historyk, dziennikarz i publicysta Rzeczpospolitej, komentator polityczny i krytyk teatralny
  • Bartłomiej Radziejewski – dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”, politolog, publicysta i eseista. Pisał m.in. dla „Gazety Polskiej”, „DGP”, „Polski The Times”.

Debatę prowadził Jakub Moroz – dziennikarz TVP Kultura i Polskiego Radia, krytyki sztuki, gospodarz programu Rozróby u Kuby.

 

 

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

3 odpowiedzi na “Granice rewolucji emancypacyjnych | Terlikowski, Radziejewski, Chrzczonowicz, Zaremba [nagranie]”

  1. Jarosław pisze:

    Bardzo mądra i kompetentna, zwłaszcza w aspekcie politycznym, wypowiedź, szczególnie pierwsza red. Radziejewskiego. Niestety, zupełnie nie zrozumiała przez red. Zarembę, choćby w jego podejściu do kwestii aborcji eugenicznej, jak powiedział p. Zaremba stanowiącej 40 % legalnych aborcji (szacowanych rocznie na ok. tysiąc sto w całej Polsce !). Zupełne oderwanie p. Zaremby od realnych problemów społecznych , gdyż czarna liczbą aborcji Polek szacuje się na 80-150 tys. rocznie. W anonimowych badaniach z 2013 r. co trzecia Polska w wieku rozrodczym przyznała się doświadczenia aborcyjnego (w PRL połowa kobiet). Zamykanie oczu na realne problemy i prowadzenie krucjaty religijnej w sprawie nadania normom moralnym jednego wyznania – katolickiego, charakteru norm prawnych, obowiązującym wszystkich polskich obywateli musi się skończyć porażką religijnych fundamentalistów i wspierających ich polityków. Skoro nauczanie katolickiej etyki zawiodło, dajmy jej – twierdzą katoliccy fundamentaliści – rangę norm prawnych. To się może skończyć dla Polaków tylko katastrofą. A szkoda, gdyż polski Kościół – instytucja, która najbardziej ze wszystkich tworzyła polskość, jest Polakom potrzeby i powinien przetrwać…

  2. Jarosław pisze:

    Z drugiej strony głos p. Radziejewskiego to wołanie na puszczy. PiS doskonale wie, że większość głosów w wyborach może mu zapewnić tylko silna polaryzacja społeczna. Stąd temat LGBT – skłaniający ledwo chodzących staruszków do udania się do urn wyborczych w wyborach prezydenckich, gdyż „”wróg u bram !”. Ten trend będzie utrzymywany, stąd nominacja p. Czarnka. A to, że interes PiS w tym zakresie jest odmienny (choćby z uwagi na środki z Unii) od interesu Polski i Polaków ma dla rządzących drugorzędne znaczenie.

  3. Sylwia pisze:

    Gafy prowadzącego przyćmiły mój pozytywny odbiór ciekawej dyskusji. Pomyłki w nazwiskach czy zapominanie nazwisk gości no cóż… A atak na Panią Chrzczonowicz? Kibicuję działalności, ale chętnie zobaczę więcej kobiet w dyskusji

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo