Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Dr Krzysztof Rak: Potrzebujemy rewolucyjnej zmiany podejścia do bezpieczeństwa Polski

Czy wierzymy w propagandę, patrząc na wojnę na Ukrainie? Czy Polska jest w stanie nadgonić zaległości w zakresie bezpieczeństwa? Bartłomiej Radziejewski w rozmowie z doktorem Krzysztofem Rakiem

  • Obecnie w wojnie na Ukrainie panuje pat.
  • Nie można patrzeć z perspektywy myślenia życzeniowego na rzeczywistość, obserwując chociażby stosunki polsko-ukraińskie realnie one się pogorszyły.
  • Polska polityka zagraniczna opierała się na całkowicie błędnych przesłankach, opowiadanie, że „Ukraina nas broni” było całkowicie niewłaściwym kierunkiem narracji, którą Ukraińcy wykorzystali.
  • ⁠Potrzebujemy rewolucyjnej zmiany podejścia do bezpieczeństwa, przez 30 ostatnich lat ten aspekt naszej rzeczywistości politycznej był bardzo zaniedbany.
  • Celem operacji rosyjskiej sprzed dwóch lat było przede wszystkim zlikwidowanie ukraińskiego państwa.
  • Nie przyjmuje narracji, jakoby Putin chciał jak najszybciej zaatakować państwa NATO, patrząc realnie Rosja nie może sobie pozwolić na otworzenie drugiego frontu, a wojna na Ukrainie może potrwać jeszcze bardzo długo.
  • Głoszenie narracji, że Rosja może wkrótce zaatakować wzmacnia pozycję tego mocarstwa na scenie geopolitycznej.
  • Musimy poważnie traktować zagadnienia bezpieczeństwa, ale nie możemy też wierzyć w propagandę, w nieprawdziwy obraz rzeczywistości. Elity nie mogą ogłupiać społeczeństwa.

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo