Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Polska może mieć wpływ na światowy układ sił. Debata o książce Bartłomieja Radziejewskiego „Nowy porządek globalny”

„Nowy porządek globalny. Mocarstwa, średniacy i niewidzialne siły kierujące światem” – wydana niedawno książka dyrektora Nowej Konfederacji, Bartłomieja Radziejewskiego – budzi duże zainteresowanie czytelników.

9 stycznia, w historycznych wnętrzach Fabryki Norblina w Warszawie, odbyła się debata stacjonarna wokół książki „Nowy porządek globalny”. Oczywiście, oprócz samego autora, w rozmowie udział wzięli:

  • Roman Kuźniar, polski politolog i dyplomata, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2005–2007 dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. autor takich publikacji jak: Przegląd sytuacji międzynarodowej – aspekty globalne i regionalne, “Rocznik Strategiczny” czy „Porządek międzynarodowy”. „Perspektywa ontologiczna”, Warszawa, 2019;
  • Leon Komornicki, generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku, był wiceszefem sztabu gen. WP. Przewodniczący zarządu Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie;
  • Konrad Szymański, doświadczony polityk i publicysta, 13 czerwca 2004 uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego, w latach 2015–2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Ambitniejsze mniejsze Państwa mają możliwość pełnić role moderatorów – nie tworzyć, ale mieć realny wpływ

Debatę rozpoczął autor książki, Bartłomiej Radziejewski, który przedstawił główne tezy swojego dzieła i zaprezentował spostrzeżenia na temat przyszłości stosunków międzynarodowych. Prelegenci podkreślali wagę geografii i roli mniejszych państw na arenie międzynarodowej. Generał Leon Komornicki zwrócił uwagę, że „geografia modyfikuje całą strukturę narodową”, co ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia globalnych procesów. Konrad Szymański zgodził się ze zdaniem Bartłomieja Radziejewskiego , iż  „ambitniejsze mniejsze Państwa mają możliwość pełnić role moderatorów – nie tworzyć, ale mieć realny wpływ”, co otworzyłoby  nowe perspektywy dla polityki zagranicznej Polski. Nie zawsze, ze sformułowaniami zawartymi w książce, zgadzał się profesor Roman Kuźniar, co podkreślał niejednokrotnie w swoich wypowiedziach – “zapewne jest teraz modniej i wygodniej powoływać się na realizm”.

Debata była nie tylko okazją do omówienia treści książki, ale także stanowiła inspirującą wymianę myśli i perspektyw na temat współczesnej geopolityki. Publiczność miała okazję do zadawania pytań i angażowania się w dyskusję. Na miejscu można było zakupić egzemplarze papierowe książki “Nowy Porządek Globalny” wraz z autografem autora, co stanowiło wyjątkową okazję dla miłośników literatury geopolitycznej.

Premiera na kanele  YouTube Nowa Konfederacja, niedziela 14.01.24,  godzina 16:00.

Zapraszamy do zakupu książki w księgarni NK.

 

 

 

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo