Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Od cenzury zaborców do cancel culture. Rozmowa wokół książki „Cenzura pruska”

Zjawisko cenzury istnieje tak długo, jak rozpowszechnił się druk. Wraz z rozbiorami, ziemie polskie stały się polem specyficznej gry z cenzurą stosowaną przez zaborców, choć stosowano wiele zabiegów, aby idee polskie nie utraciły swojej siły przebicia. Czym cenzura jest dziś? Czy cancel culture i wykluczenie z dyskursu społecznego noszą jej znamiona?


Zjawisko cenzury istnieje tak długo, jak rozpowszechnił się druk. Wraz z rozbiorami, ziemie polskie stały się polem specyficznej gry z cenzurą stosowaną przez zaborców, choć stosowano wiele zabiegów, aby idee polskie nie utraciły swojej siły przebicia. Cenzura funkcjonowała także jako narzędzie władzy – element relacji międzynarodowych. W końcu to, co ukazywało się w prasie, stanowić miało o wzajemnych relacjach dyplomatycznych. Następnie cenzura w wymiarze instytucjonalnym używana jest przede wszystkim przez kraje totalitarne. Po cenzurze zaborczej, Polska doświadczyła także cenzury PRL-owskiej władzy, która miała swoje „rozmowy kontrolowane”. Czym cenzura jest dziś? Czy cancel culture i wykluczenie z dyskursu społecznego noszą jej znamiona? Cenzurować, czyli?

W rozmowie z Gabrielą Masztafiak o cenzurze na podstawie książki prof. Grzegorza Kucharczyka opowiada prof. Marek Tobera – historyk prasy i bibliolog, dziennikarz, redaktor prasowy i książkowy, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego

 

 

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo