Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

#34: Eskalacja na Bliskim Wschodzie, zgoda Turcji-Szwecja w NATO – dr Olszowska, dr Zalewski, Radziejewski

Atak na trzy bazy wojskowe, w tym bazę na pograniczu Syrii i Jordanii, turecki parlament zatwierdza wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO, Chiny negocjują z Iranem, a Korea Północna strzela ze wschodniego wybrzeża - o tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!

Atak na trzy bazy wojskowe, w tym bazę na pograniczu Syrii i Jordanii, w której zginęło trzech żołnierzy USA, a co najmniej 34 zostało rannych. USA zapowiadają podjęcie „wszystkich niezbędnych działań”, by chronić amerykańskie siły na Bliskim Wschodzie. Czy USA pozwolą sprowokować się do eskalacji na Bliskim Wschodzie? Reuters donosi, że przedstawiciele chińskich władz proszą przedstawicieli władz Iranu, aby ci pomogli w ograniczeniu ataków na statki na Morzu Czerwonym, które przeprowadzają wspierani przez Iran rebelianci Huti z Jemenu. zy relacje z Chinami – jednym z głównych odbiorców irańskiej ropy – okażą się cenniejsze dla Iranu niż walki na Morzu Czerwonym? Turecki parlament po niemal roku zaaprobował wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Erdogan powiązał ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO z zatwierdzeniem przez Kongres USA wniosku Turcji o zakup 40 nowych myśliwców F-16. Problem stanowi jednak zakup przez Turcję systemów S-400 od Rosji. Czy Erdoganowi uda się przeprowadzić podwójną grę z USA i Rosją? Czy Korea Północna szykuje się do wojny? 28 stycznia Korea Północna wystrzeliła ze swojego wschodniego wybrzeża serię pocisków samosterujących.

W najnowszym odcinku Dwutygodnika Zagranicznego Nowej Konfederacji wydarzenia międzynarodowe ostatnich dni komentują:

  • Bartłomiej Radziejewski – założyciel i prezes Nowej Konfederacji, publicysta, autor książki “Nowy Porządek Globalny“,
  • dr Karolina Olszowska – turkolożka, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Badań nad Turcją,
  • dr Krzysztof Zalewski – ekspert ds. Azji, prezes Instytutu Boyma oraz członek Rady Programowej Nowej Konfederacji

Prowadzi Gabriela Masztafiak – Nowa Konfederacja

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo