Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

#33: Atak Iranu na Pakistan, Huti, Turcja, wybory na Tajwanie – Radziejewski, dr Zalewski, amb. Płomiński

Iran i Pakistan wymierzają sobie wzajemne ciosy, na Morzu Czerwonym Huti ostrzeliwują marynarkę wojenną USA oraz Wielkiej Brytanii, Turcja strzela do Iraku i Syrii. Tymczasem, Tajwan wyłania nowego prezydenta i ciekawą większość parlamentarną, a w Davos trwa kolejne Forum Ekonomiczne - o tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!

Atak Iranu na Pakistan – bazy beludżystańskiej grupy bojowników Dżajsz al-Adl w Pakistanie stały się celem ataku rakietowego. Doszło do tego dzień po tym, jak elitarna irańska Gwardia Rewolucyjna zaatakowała cele w Iraku i Syrii. Czy to kolejna odsłona irańsko-pakistańskiego konfliktu granicznego? A może wstęp do dalszej eskalacji w regionie w trójkącie Indie-Iran-Pakistan? Działania Huti na obrębie Morza Czerwonego. Pomimo uderzeń odwetowych ze strony USA i Wielkiej Brytanii, Huti zapowiadają kolejne ataki, co zagraża łańcuchom dostaw i przepływom handlowym. Tajwan – wybory prezydenckie i parlamentarne. Prezydentem zostaje William Lai, aczkolwiek niewielką większość w parlamencie posiada Kuomintang, po raz pierwszy od 2004 roku. Jaki scenariusz kreśli to w relacjach wyspy z Chinami oraz USA? Trwa Forum Ekonomiczne w Davos. Udział bierze w nim m.in. prezydent Ukrainy, który nadal wzywa kraje Zachodu do dostarczenia pomocy wojskowej. Godzinę po jego wystąpieniu przemawia dla rosyjskich mediów Władimir Putin, mówiąc, że inicjatywa na froncie pozostaje w rękach Rosji. Tymczasem, Biden nie jest w stanie przekonać Kongresu do udzielenia kolejnej transzy pomocy finansowej Ukrainie. Czy los Kijowa jest już przesądzony?

W najnowszym odcinku Dwutygodnika Zagranicznego Nowej Konfederacji wydarzenia międzynarodowe ostatnich dni komentują:

  • Bartłomiej Radziejewski – założyciel i prezes Nowej Konfederacji, publicysta, autor książki „Nowy Porządek Globalny„,
  • amb. Krzysztof Płomiński – dyplomata, były ambasador RP w Iraku i Arabii Saudyjskiej,
  • dr Krzysztof Zalewski – ekspert ds. Azji, prezes Instytutu Boyma oraz członek Rady Programowej Nowej Konfederacji

Prowadzi Gabriela Masztafiak – Nowa Konfederacja

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo