Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Atak Iranu na Pakistan – bazy beludżystańskiej grupy bojowników Dżajsz al-Adl w Pakistanie stały się celem ataku rakietowego. Doszło do tego dzień po tym, jak elitarna irańska Gwardia Rewolucyjna zaatakowała cele w Iraku i Syrii. Czy to kolejna odsłona irańsko-pakistańskiego konfliktu granicznego? A może wstęp do dalszej eskalacji w regionie w trójkącie Indie-Iran-Pakistan? Działania Huti na obrębie Morza Czerwonego. Pomimo uderzeń odwetowych ze strony USA i Wielkiej Brytanii, Huti zapowiadają kolejne ataki, co zagraża łańcuchom dostaw i przepływom handlowym. Tajwan – wybory prezydenckie i parlamentarne. Prezydentem zostaje William Lai, aczkolwiek niewielką większość w parlamencie posiada Kuomintang, po raz pierwszy od 2004 roku. Jaki scenariusz kreśli to w relacjach wyspy z Chinami oraz USA? Trwa Forum Ekonomiczne w Davos. Udział bierze w nim m.in. prezydent Ukrainy, który nadal wzywa kraje Zachodu do dostarczenia pomocy wojskowej. Godzinę po jego wystąpieniu przemawia dla rosyjskich mediów Władimir Putin, mówiąc, że inicjatywa na froncie pozostaje w rękach Rosji. Tymczasem, Biden nie jest w stanie przekonać Kongresu do udzielenia kolejnej transzy pomocy finansowej Ukrainie. Czy los Kijowa jest już przesądzony?
W najnowszym odcinku Dwutygodnika Zagranicznego Nowej Konfederacji wydarzenia międzynarodowe ostatnich dni komentują:
Prowadzi Gabriela Masztafiak – Nowa Konfederacja
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Atak na trzy bazy wojskowe, w tym bazę na pograniczu Syrii i Jordanii, turecki parlament zatwierdza wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO, Chiny negocjują z Iranem, a Korea Północna strzela ze wschodniego wybrzeża - o tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!
Iran i Pakistan wymierzają sobie wzajemne ciosy, na Morzu Czerwonym Huti ostrzeliwują marynarkę wojenną USA oraz Wielkiej Brytanii, Turcja strzela do Iraku i Syrii. Tymczasem, Tajwan wyłania nowego prezydenta i ciekawą większość parlamentarną, a w Davos trwa kolejne Forum Ekonomiczne - o tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!
Na Bliskim Wschodzie trwa kruchy rozejm, choć notowane są przypadki wzajemnych oskarżeń o użycie broni. Tymczasem, zdaje się zbliżać czas rozliczeń w izraelskiej armii - czy obejmie on także premiera Netanjahu? Ponadto, Erdogan wzmacnia wpływy w Afryce, która staje się nowym teatrem politycznej gry. O tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!
Na Bliskim Wschodzie wrze, a do USA wybiera się Xi Jinping - czy nakreśli się nowa strefa wpływów? Erdogan testuje cierpliwość partnerów, Iran stawia na eskalację, Strefa Gazy to nowe Aleppo. Jaka przyszłość czeka Izrael i Palestynę? O tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!
Putin jedzie do Pekinu z wielkimi nadziejami, wraca wyłącznie z umową zbożową, lecz Xi Jinping zdaje się dać mu także twarz. Europę reprezentują w Pekinie Orban i Vucić, a do Izraela przylatuje Joe Biden. Jordania twierdzi jednak, że z Bidenem nie ma o czym rozmawiać. Bliski Wschód wrze, lecz o Ukrainie robi się coraz ciszej. Co dalej? O tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym!
Niepokojące dane dotyczące chińskiej gospodarki - bankructwo największej firmy budowlanej, rosnące bezrobocie i juan notujący straty w odniesieniu do dolara, chaos w Izbie Reprezentantów jako wydarzenie bez precedensu oraz Ukraina w obliczu końca amerykańskiego wsparcia finansowego - o tym w najnowszym Dwutygodniku Zagranicznym Nowej Konfederacji
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie