Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Zbudować państwo. 20 idei na rzecz poprawy jakości rządzenia Polską

Jakość rządzenia Państwem Polskim jest niska, a w ciągu ostatniej dekady pod pewnymi względami uległa nawet pogorszeniu.
Wesprzyj NK

Streszczenie/tezy główne:

1) niska jakość rządzenia w Polsce, nawet w zestawieniu z niektórymi innymi krajami postkomunistycznymi, ma swoje zasadnicze (co nie znaczy wyłączne) źródło w słabościach systemu instytucjonalno-organizacyjnego władzy państwowej.

2) istotą tego systemu jest wertykalny mechanizm zarządzania na niemal wszystkich szczeblach władzy publicznej (poza jednostkami samorządu terytorialnego), który daje w polityce państwowej zasadniczą przewagę czynnikom branżowym i resortowym nad interesem państwa jako całości.

3) Naprawa tego stanu rzeczy wymaga kilku zasadniczych reform państwa, nazywanych tu Planem Poprawy Jakości Rządzenia, które służyłyby zwiększaniu sterowności państwa i odzyskaniu przez demokratycznie wybieraną władzę realnego zwierzchnictwa nad czynnikami branżowymi i resortowymi; reformy te to:

a) budowa centrum egzekutywy państwowej, zaplecza intelektualnego rządu i systemu „pamięci instytucjonalnej” państwa,

b) stworzenie warunków instytucjonalnych dla prowadzenia długofalowej polityki administracyjnej,

c) zespolenie administracji i wzmacnianie tzw. „władzy ogólnej”,

d) wprowadzenie obowiązujących prawnie i egzekwowalnych standardów postępowania wysokich funkcjonariuszy publicznych, co jest związane z głęboką przebudową ustroju trybunałów,

e)  zmiana podejścia do systemu tworzenia prawa, w tym przede wszystkim jego centralizacji ,

f) korekta ustroju wymiaru sprawiedliwości.

4) Raport wskazuje także na kluczowe polityczne warunki, których spełnienie byłoby konieczne dla skutecznego podjęcia takiego planu, a także na niektóre ugruntowane interesy, które w każdych warunkach będą przeciwdziałać takiemu przedsięwzięciu.

 

Przeczytaj cały raport

 

Wesprzyj NK
Współpracownik „Nowej Konfederacji”, Krakus, uczestnik opozycji antykomunistycznej, podczas Karnawału „Solidarności” szef Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ. Prawnik, poseł przez osiemnaście lat, minister w rządzie Hanny Suchockiej, kandydat na premiera w 2005 r. W roku 2007 wycofał się z życia publicznego. Obecnie uprawia publicystykę, uczy studentów, studiuje sztukę włoską i mistyków oraz sporo zastanawia się nad sensem życia. Żonaty (z dość kontrowersyjną byłą posłanką); córka Katarzyna – roztropna i praktyczna, kończy studia na uniwersytecie Opus Dei w Pampelunie.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo