fbpx

Zybertowicz vs. Bartosiak: Gdzie rozstrzygnie się wyścig o globalną hegemonię?

Debata stacjonarna wokół książek "Cyber kontra real'' oraz ''Koniec końca historii'' wydanych przez Wydawnictwo Nowej Konfederacji

Czyj aparat pojęciowy: Jacka Bartosiaka, autora książki „Koniec końca historii” czy Andrzeja Zybertowicza, autora książki „Cyber kontra real”, lepiej pozwala zrozumieć zakręt, na którym obecnie jest ludzkość? Czy „koniec końca historii” można zrozumieć bez rozważenia konsekwencji rewolucji cyfrowej? Czy klasyczne kategorie geopolityki wystarczają, by zarysować ścieżkę odbudowy planetarnej, strategicznej równowagi? Gdzie jest większy potencjał władzy i sprawczości: w Waszyngtonie czy w Dolinie Krzemowej?

W konfrontacji dwóch autorów książek Wydawnictwa Nowej Konfederacji biorą udział:

• prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, doradca społeczny prezydenta RP, doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, autor książki ”Cyber kontra real”;
  • dr Jacek Bartosiak – założyciel i prezes Strategy&Future, współzałożyciel Nowej Konfederacji, autor bestsellerów o tematyce geopolitycznej;

W roli prowadzącego red. Igor Janke dziennikarz, publicysta, autor książek i autorskiego podcastu Układ otwarty, prezes think tanku Instytut Wolności.

Debata odbyła się w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytucie Audiowizualnym. Współorganizatorzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Materiał dostępny również na serwisach streamingowych:

google-podcasts           apple-podcasts           Anchor

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).