Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Tragedia wspólnego pastwiska wokół Odry. Nie potrafimy porozumieć się z Niemcami

Katastrofa na wspólnej Polakom i Niemcom rzece uwidoczniła jak w soczewce braki w koordynacji i problemy, które będą coraz częściej dotykać Europę, a związane są ze zmianami klimatycznymi. Ale czy potrafimy znaleźć w stosunku do nich wspólny język?
Wesprzyj NK
Zasoby ekologiczne są dobrem wspólnym, które ma ograniczoną pojemność. Gdy zbyt wiele osób zbyt intensywnie z nich korzysta, ulegają one degradacji, prowadząc do nieodwracalnych szkód dla ogółu. Problem ten znany jest jako tragedia wspólnego pastwiska i należy do analiz ekonomicznej teorii gier. Jak wskazuje ta teoria – choć na eksploatacji danego dobra zyskuje jakiś jeden podmiot, to równocześnie traci na tym cała zbiorowość. Żeby w odpowiedni sposób dbać o nasze – polsko-niemieckie – połączone dobra, jakimi są dzielone zasoby ekologiczne, ważne jest wspólne zdefiniowanie możliwych zagrożeń, związanych z ich eksploatacją. Ale czy jest to możliwe, skoro oba kraje w odmienny sposób podchodzą do zagrożeń? Fałszywa dychotomia?  Zarządzanie ekosystemami z elementami wodnymi bardzo często wywołuje konflikt między bio/ekocentrystami, którzy skupiają się...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

jest specjalistą w dziedzinie epidemiologii, pracownikiem Instytutu Biometrii i Epidemiologii Weterynaryjnej Freie Universität w Berlinie oraz firmy Aidmed w Gdańsku. Konsultant w obszarze chorób zakaźnych agencji prasowej Bloomberg i Washington Post. Uczestnik misji medycznych w Mołdawii i na Ukrainie. W czasie pandemii wolontariusz Państwowej Inspekcji Sanitarnej i szpitalnego oddziału covidowego. Autor rozprawy doktorskiej dotyczącej modelowania chorób zakaźnych oraz licznych interdyscyplinarnych publikacji, cytowany ponad 550 razy w ostatnich 5 latach. Laureat międzynarodowych nagród dla epidemiologów i innowatorów w dziedzinie chorób zakaźnych.
Stały współpracownik „Nowej Konfederacji”, ekspert ds. zdrowia, adiunkt w Collegium Medicum UWM w Olsztynie, doktor socjologii, członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, wykładowca socjologii zdrowia i medycyny dla studentów kierunków medycznych. W swojej pracy naukowej podejmuje problemy komunikacji medycznej, technologii medycznych, jakości życia i funkcjonowania chorych na choroby rzadkie oraz zachowań zdrowotnych. Autor stałej rubryki „Klinika NK” o zdrowiu, geopolityce, technologii i nauce.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo