Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Spór o pieniądze czy praworządność?

Preteksty do ograniczenia wypłat z funduszy europejskich mogą być różne, niemniej zawsze odsłaniają trudną do przezwyciężenia funkcjonalną słabość samej UE, rozdzieranej wewnętrznymi sporami
Wesprzyj NK
Fundusze Europejskie są głównym instrumentem finansowym, służącym rozwiązywaniu problemów strukturalnych w UE. Jak instrument muzyczny, mogą wydawać różne brzmienia, w zależności od tego, kto w danej chwili na nim gra. Znakomitym przykładem tej analogii jest projekt Komisji Europejskiej w sprawie budżetu UE. Dominują w nim dźwięki generowane przez unijnych płatników netto. Przedłożony 2 maja br. przez KE projekt budżetu Unii na lata 2021-27 proponuje „wzmocnienie związku między finansowaniem UE i praworządnością”. Jednocześnie określa taką propozycję jako najważniejszą ze zmian na tle wszystkich dotychczasowych perspektyw budżetowych. Komisji chodzi o pięć najważniejszych instrumentów wspierających unijną gospodarkę i społeczeństwo oraz kilka mniejszych funduszy celowych, aktywnych w przypadku nagłych klęsk żywiołowych oraz finansujących projekty infrastrukturalne, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rozwój metropolii. Najważniejsze z...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
1 750 / 26 000 zł (cel miesięczny)

Wspieraj NK Dołącz