Renta polityczna w Polsce – Bartoszewicz, Kowalski, Mikołajewska, Sękowski (26.07, 17:00)

Czym jest renta polityczna? Jak na tle klientelizmu politycznego w III RP wyglądają rządy Zjednoczonej Prawicy? Czy rozbudowa Spółek Skarbu Państwa nieuchronnie kończy się korupcją polityczną? Jak zapobiegać patologiom państwa pasożytniczego?

O drenowaniu państwa w III RP dyskutowali goście Debaty NK “Renta polityczna w Polsce”:

• prof. Tadeusz Kowalski (UW) – ekonomista i medioznawca, pisze m.in. o reklamach SSP w mediach, były dyrektor Filmoteki Narodowej oraz członek rady nadzorczej TVP jako reprezentant ministra kultury i dziedzictwa narodowego;
  • dr Artur Bartoszewicz – doktor nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej. Ekspert w dziedzinie polityki publicznej, w tym m. in. strategii państwa i gospodarki, współpracownik Instytutu Nowej Europy;
  • red. Bianka Mikołajewska – wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego OKO.press. Dziennikarka „Polityki” (2000–13), krótko „GW”, a od wiosny 2016 roku – OKO.press; opisuje zjawisko renty politycznej w spółkach skarbu państwa;
  • Stefan Sękowski – zastępca dyrektora “Nowej Konfederacji”, politolog, dziennikarz, tłumacz, stały współpracownik “Do Rzeczy”, publicysta Polskiego Radia Lublin.

Dyskusję poprowadził red. Jakub Moroz – dziennikarz TVP Kultura i Polskiego Radia, w przeszłości członek redakcji kwartalników “Pressje” oraz “Fronda Lux”.

Premiera nagrania z debaty odbędzie się 26.07 (niedziela) o godz. 17:00 na kanale YouTube Nowej Konfederacji.

Ustaw przypomnienie: https://www.youtube.com/watch?v=oY43lxqsORA

Partnerami debaty byli: Google Polska, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).