Quo vadis, Polsko? – Dorn, Romaszewska, Bukowski, Radziejewski (06.08, 19:00)

Jak będą wyglądały najbliższe 3 lata po reelekcji prezydenta Andrzeja Dudy? Czy w Polsce możliwy jest scenariusz nieliberalnej demokracji? Które reformy obozu władzy będą miały największe znaczenie?

O scenariuszach dla Polski dyskutowali goście Debaty NK “Quo vadis, Polsko?”:

• Ludwik Dorn (były marszałek Sejmu, w latach 2005–2007 wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji),
  • Agnieszka Romaszewska-Guzy (dyrektor i pomysłodawczyni telewizji Biełsat),
  • Maciej Bukowski (doktor nauk ekonomicznych, prezes WiseEuropa) oraz
  • Bartłomiej Radziejewski (dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”).

Dyskusję poprowadził Jarema Piekutowski – główny ekspert do spraw społecznych NK. Premiera nagrania odbędzie się 06.08 (czwartek) o godz. 19:00 na kanale YouTube:

Partnerami debaty byli: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Foto: Kancelarii Prezydenta

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).