Portret Polaka AD 2020 – Flis, Giza-Poleszczuk, Żukowski, Piekutowski (22.09, 18.00)

Jakie są cechy charakterystyczne oraz osie podziału polskiego społeczeństwa pod koniec drugiej dekady XXI wieku? Czy poglądy polityczne to główny czynnik niezgody Polaków? Jakie są szanse na powrót do sytuacji sprzed 2010 roku?

Zapraszamy na premierę Debaty NK “Portret Polaka AD 2020“, która odbędzie się 22_września (wtorek) o godz. 18:00 na kanale YouTube Nowej Konfederacji. Strona wydarzenia na Facebooku dostępna tutaj.

Inspiracją do części pytań zadanych podczas debaty była praca Jaremy Piekutowskiego w ramach projektu Oczyszczalnia 2020 Laboratorium Więzi, w ramach którego przygotowywał opracowanie “Mapa polskich różnic”: https://projektoczyszczalnia.wiez.pl/

W dyskusji wzięli udział:

• prof. Anna Giza-Poleszczuk – była prorektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz obecna kierownik Pracowni Badań nad Kapitałem Społecznym w Instytucie Socjologii UW;
  • prof. Jarosław Flis – wykładowca na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, m.in. były rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Krakowa oraz doradca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
  • dr Tomasz Żukowski – wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, były doradca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Marszałka RP oraz były współpracownik Akcji Wyborczej Solidarność, Prawa i Sprawiedliwości oraz demokratycznych partii Ukrainy;
  • Jarema Piekutowski – socjolog, członek zespołu i główny ekspert ds. społecznych NK. Autor tekstu “W stronę neokolektywizmu. Społeczeństwo polskie AD 2020“.

Dyskusję poprowadził Michał Szułdrzyński – zastępca redaktora naczelnego “Rzeczpospolitej”.

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Debata odbyła się 18 września 2020 roku.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).