Polska wobec Białorusi – Legucka, Eberhardt, Budzisz, Zarembiuk (13.08, godz. 18:00)

Jakie skutki przyniesie obecna sytuacja na Białorusi? Czy masowe protesty mają szansę się utrzymać i osłabić reżim Łukaszenki? Jak ocenić dotychczasową politykę Warszawy wobec Mińska i czy powinna ona ulec zasadniczej zmianie?

O sytuacji na Białorusi oraz potencjalnym przełomie w polskiej polityce wschodniej dyskutowali:

• prof. Agnieszka Legucka – analityczka ds. Rosji w programie Europa Wschodnia Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM);
  • dr Adam Eberhardt – dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) oraz badacz polityki wewnętrznej i zagranicznej państw Europy Wschodniej;
  • Marek Budzisz – ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu, członek zespołu Strategy&Future oraz współpracownik Nowej Konfederacji;
  • Aleś Zarembiuk – prezes Białoruskiego Domu w Warszawie oraz były opozycjonista na Białorusi.

Dyskusję poprowadził Bartosz Tesławski – redaktor naczelny portalu “NaWschodzie”.

Premiera nagrania z debaty odbędzie się 13.08 (czwartek) o godz. 18:00 na kanale YouTube Nowej Konfederacji:

Partnerami wydarzenia są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).