Polska – niespełniony sojusznik Hitlera? – Rak, Zychowicz, Kostro, Stempin, Radziejewski (23.08, godz. 17)

Czy polityka zagraniczna II RP była oparta na racjonalnych przesłankach? Czy opcja sojuszu Polski z III Rzeszą była realną perspektywą? Dlaczego Polska nie zdecydowała się na sojusz z Niemcami? Jak mogło to wpłynąć na bieg historii?

O białych plamach w historii II RP i relacjach polsko-niemieckich w przededniu II wojny światowej dyskutowali goście Debaty NKPolska – niespełniony sojusznik Hitlera?” na kanwie książki dra Krzysztofa Raka:

• prof. Arkadiusz Stempin – historyk, politolog i niemcoznawca, kierownik Katedry Integracji Europejskiej Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie;
  • dr Krzysztof Rak – historyk filozofii, tłumacz, publicysta, badacz stosunków międzynarodowych, dyrektor zarządzający Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej;
  • Piotr Zychowicz – historyk i publicysta historyczny, od 2013 zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Do Rzeczy” i redaktor naczelny miesięcznika „Historia Do Rzeczy”, autor książek “Pakt Ribbentrop-Beck” czy “Obłęd ’44”;
  • Robert Kostro – historyk, dziennikarz, publicysta, od 2006 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Historii Polski, w latach 2015-2016 członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa;
  • Bartłomiej Radziejewski – dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”, politolog, publicysta i eseista, pisał m.in. dla “Gazety Polskiej”, “DGP”, “Polski The Times”.

Dyskusję poprowadził Jan Sadkiewicz – historyk myśli politycznej, wicedyrektor krakowskiego wydawnictwa Universitas.

🔴 Premiera nagrania z debaty odbędzie się 23 sierpnia o godz. 17:00 na kanale YouTube Nowej Konfederacji. Ustaw przypomnienie:

Partnerami wydarzenia byli: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).