Po co nam ten nacjonalizm?

Bez narodowej tożsamości zwiewne humanitarne idee nie mogą się przyoblec w prozaiczne, polityczne ciało. Liberalizm zamienia się wtedy w plutokrację, a socjalizm w rozpasany biurokratyzm. Każda akcja wywołuje w globalnej polityce prędzej czy później globalną reakcję. Wyczyny „banksterów” i uderzające w społeczeństwa „programy oszczędnościowe", osłabienie roli USA jako globalnego policjanta, indolencja UE i agresywna postawa rosyjskiego neoimperium także się dziś z reakcją spotykają. A jest nią zwrot nastrojów społecznych ku tożsamościom narodowym i ich wyraźne wzmocnienie. Jeszcze nie wiadomo, czy starcie wygra globalny kapitał opowiadający się za swego rodzaju modelem neofeudalnym, autorytarny imperializm, czy też tradycyjne państwo narodowe. Będzie to jednak „wielka bitwa naszych czasów”. Nacjonalizm wyparty Renesans narodów widać choćby w ukształtowaniu nowego Parlamentu Europejskiego, w którym aż 100...

Członek Redakcji Nowej Konfederacji, doktor nauk politycznych. Pracownik Uczelni Łazarskiego. Absolwent Louisiana State University, Ośrodka Studiów Amerykańskich UW oraz Instytutu Filologii Angielskiej UAM. Stypendysta Fundacji Fulbrighta, a także członek Philadelphia Society. Autor tekstów publicystycznych i naukowych z zakresu filozofii polityki oraz politologii porównawczej.