PiS obiecywał niskie podatki. Dziś zwiększa fiskalny ucisk

PiS identyfikuje się jako prawica, a realizuje lewicowy program gospodarczy. Podatek cukrowy, akcyza na samochody używane, objęcie CIT-em spółek komandytowych – to tylko niektóre pomysły. Władza wydaje się nie przejmować tym, jak portfele obywateli zniosą kolejne obciążenia w czasie kryzysu
W trakcie kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich obóz Prawa i Sprawiedliwości przedstawiał swojego kandydata jako gwaranta niskich podatków, co brzmiało już wtedy skrajnie niewiarygodnie. Mało kto chyba spodziewał się jednak, że partia rządząca tak szybko zakpi sobie z tych deklaracji przechodząc do szeroko zakrojonej akcji zwiększania fiskalnego ucisku. Wbrew autoidentyfikacji obozu PiS jako prawicowego, nie ulega wątpliwości, że realizuje on w większości wyraźnie lewicowy program gospodarczy. Doskonale widać to na przykładzie pierwszego rozwiązania w ramach  nadchodzącej ofensywy podatkowej – tzw. podatku cukrowego, gdzie władza w myśl idei nanny state traktuje obywateli jak dzieci, którym trzeba za każdym razem pokazywać co jest dobre, a co złe, i ingerować w ich prywatne wybory, gusty i preferencje. Tak jak rodzic, który ogranicza...

Prawnik, publicysta. Od 2011 roku felietonista lokalnego tygodnika „Kurier Słupecki”, pisał również dla ogólnopolskich tytułów (m.in. były felietonista ”Wprost”), współpracownik „Nowej Konfederacji”. Ukończył z wyróżnieniem kurs Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. W ramach „Projektu Arizona” odbył kurs dotyczący ekonomii, polityki i historii Stanów Zjednoczonych na Arizona State University, był także stażystą w kancelarii adwokackiej w Phoenix. Od lat związany z sektorem organizacji pozarządowych, organizował lub współorganizował wiele eventów i tworzył liczne projekty ( m.in. jest jednym z pomysłodawców i twórców ogólnopolskiego projektu „Lekcje Ekonomii dla Młodzieży”). Były Prezes Stowarzyszenia KoLiber, obecnie ekspert Instytutu Przedsiębiorczości i Rozwoju, a także wykładowca Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów. Interesuje się myślą polityczną, prawną i ekonomiczną, historią oraz filozofią prawa i polityki.