Kup prenumeratę i czytaj NK
Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu? Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Jakie skutki dla świata niesie nowa zimna wojna? – Góralczyk, Bonikowska, Świerczyński, Radziejewski, Rosiak (26.09, godz. 16)

Jakie są główne obszary rywalizacji oraz osie sporu USA-Chiny? Jakie efekty polityczne i gospodarcze niesie dla innych graczy na arenie międzynarodowej? Czy idziemy w stronę technologicznego podziału świata?

O perspektywie nowej zimnej wojny dyksutowali:  prof. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie UW), dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Marek Świerczyński (szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych Polityki Insight) oraz Bartłomiej Radziejewski (dyrektor i założyciel „Nowej Konfederacji”).

Wydarzenie moderował Dariusz Rosiak – dziennikarz i autor podcastu “Raport o stanie świata”.

🔴  Premiera nagrania z debaty odbędzie się 26 września (sobota) o godz. 16:00 na kanale YouTube Nowej Konfederacji. Ustaw przypomnienie:

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz