Jak zabijają rosyjskie służby specjalne | Severski, Jurasz, Kurczab-Redlich, Sokała, Maciążek (19.10, godz. 19:00)

Jak działają rosyjskie służby specjalne? Jakie są ich “ulubione” narzędzia eliminacji przeciwników politycznych? Czemu tak głośno jest o próbach zabójstw rosyjskich dysydentów?

W debacie Nowej Konfederacji będą o tym mówić:

• Krystyna Kurczab-Redlich – dziennikarka, reportażystka i pisarka. Wieloletnia korespondentka w Rosji (1990–2004). Autorka filmów dokumentalnych o wojnie w Czeczenii oraz książek nt. działań rosyjskich służb specjalnych oraz biografii Władimira Putina “Wowa Wołodia Władimir. Tajemnice Rosji Putina”;
  • Włodzimierz Sokołowski aka Vincent V. Severski – emerytowany oficer polskich służb wywiadowczych w stopniu pułkownika, w których spędził 26 lat służby. Autor głośnych powieści szpiegowskich oraz założyciel think tanku Fundacja Po.Int;
  • Witold Jurasz – były pracownik MON, I sekretarz Ambasady RP w Moskwie oraz charge d’affaires RP na Białorusi. Prezes Ośrodka Analiz Strategicznych oraz publicysta portalu Onet.pl;
  • dr Witold Sokała – politolog, stały współpracownik Nowej Konfederacji, przewodniczący rady oraz ekspert Fundacji Po.Int, zastępca dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Debatę moderuje Piotr Maciążek – były redaktor naczelny portalu Energetyka24 oraz O służbach, a obecnie Szef Zespołu ds. energetycznych w R4S Consulting. Autor książki „Stawka większa niż gaz” oraz współautor „Młodej myśli wschodniej”.

🔴 Premiera debaty odbędzie się 19 października (poniedziałek) o godz. 19:00 na kanale YouTube NK. Ustaw przypomnienie o transmisji:

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).