Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Lobby izraelskie w USA – monolit czy typowa skłócona diaspora, zbiór instytucji czy nieformalnych powiązań? Jaka jest jego realna siła? Wg Johna Measheimera – znaczna na tyle, że właściwie kształtuje politykę bliskowschodnią USA, wg np. Noama Chomskiego- jest ona w dużej mierze mitem napędzanym przez teoria spiskowe. Czy są rozwiązania instytucjonalne albo sposób postępowania, które moglibyśmy skopiować tworząc lobby polskie? Czy lobby izraelskie ma przyszłość? Czy USA pójdzie za radą Walta i Measheimera i zacznie traktować Izrael “jak normalne państwo”?
W debacie udział biorą:
Prowadzi Marcin Giełzak – publicysta, przedsiębiorca, współtwórca Projekt Konsens, współprowadzący podcast ”Dwie lewe ręcę”.
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *
Komentarz *
Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa
Zapisz moje dane, adres e-mail i witrynę w przeglądarce aby wypełnić dane podczas pisania kolejnych komentarzy.
"Od zeszłego roku ma już miejsce nowy etap tej zimnej wojny i on składa się z kilku czynników: jeden to wojna ukraińska, a drugi to wyklarowanie linii politycznej administracji Bidena wobec Chin, która początkowo była w miarę jasna w słowach, ale niejasna w czynach. Teraz wiemy już dużo więcej." - czy chińsko-amerykańska rywalizacja zmierza do eskalacji?
"To nie jest polityka rządu - w przypadku Francji musimy mówić jednak o polityce prezydenta. To jest jeden z problemów, z którym styka się dziś Francja, że osobowość prezydenta w dużej mierze odpowiada również za zawirowania tej polityki" - mówi amb. Tomasz Orłowski
Chiński interes na Bliskim Wschodzie to spokój w regionie. Chiny chcą w pewnym sensie zająć miejsce Stanów Zjednoczonych, ale nie jako hegemon, tylko posługując się hasłem "ekonomia, głupcze!" - mówi Leszek Ślazyk. Czy Chiny zdominują Bliski Wschód?
"Powiem szczerze, że nie jestem przyzwyczajony do postrzegania Niemiec w kategoriach prowizorki, a to, co dzieje się w Niemczech w ciągu ostatnich 12 miesięcy to jest kompletna prowizorka." - mówi red. Piotr Maciążek. Czy niemiecka polityka gospodarcza znalazła się na zakręcie?
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie