Francja przed wyborami. Od świeckiego państwa do „islamo-lewactwa”

Na francuskiej scenie politycznej umacnia się radykalna lewica jako główna konkurentka dla rządzącego, nijakiego centrum. Gdyby komuś ta oferta nie wystarczała, ma jeszcze do dyspozycji radykalną prawicę od Marine Le Pen
12 i 19 czerwca Francuzi będą wybierać deputowanych do Zgromadzenia Narodowego (czyli niższej izby parlamentu). Od czasu reformy konstytucyjnej z 2000 r., skracającej długość mandatu prezydenta Republiki do 5 lat, kadencje izby niższej i głowy państwa pokrywają się w taki sposób, że wybory do Zgromadzenia następują zaraz po wyborach prezydenckich. W tych warunkach istnieje – teoretycznie – wielkie prawdopodobieństwo, że świeżo wybrany prezydent uzyska „swoją” większość w Zgromadzeniu. W praktyce teoria potwierdzała się – jak dotąd – w 100 procentach, ponieważ od roku 2007, kiedy reforma weszła w życie, działo się tak bezwyjątkowo. „Swoją” większość miał w Zgromadzeniu Nicolas Sarkozy, następnie miał ją François Hollande w 2012 r., a także Emmanuel Macron, gdy zdobył swój pierwszy mandat prezydencki w roku...

Współpracownik „Nowej Konfederacji”, pracował w „Tygodniku Powszechnym”, w „Radiu Kraków”, w „Gazecie Wyborczej”, w Instytucie Pamięci Narodowej oraz w Instytucie Literatury. Wydał: Konstytucja dla Polski, Znak-Fundacja Batorego, 1997; Polski Kościół - polska demokracja, Universitas , 1999; Bo jestem z Wilna (wywiad-rzeka z Józefą Hennelową), Znak, 2001; Tropem SB. Jak czytać teczki, Znak 2007; Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego, Czerwone i Czarne, 2011: Chrzanowski, Świat Książki, 2013, Od uwikłania do autentyczności. Biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego, Zysk i S-ka, 2015; Demiurg. Biografia Adama Michnika, Zona Zero, 2021.