Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Fochy i fonty

Kazachstan Nursułtana Nazarbajewa odchodzi od cyrylicy, w Serbii i Czarnogórze wybór alfabetu to kwestia tożsamościowa. A jak sprawy mają się w podzielonej plemiennie Polsce?
Wesprzyj NK
Kazachstan Nursułtana Nazarbajewa odchodzi od cyrylicy, w Serbii i Czarnogórze wybór alfabetu to kwestia tożsamościowa. A jak sprawy mają się w podzielonej plemiennie Polsce? Depeszowcy mieli trochę trudności, jak zakwalifikować ten news: polityka, kultura, stosunki międzynarodowe? W rezultacie wiadomość o decyzji Nursułtana Nazarbajewa, by Kazachstan zaczął przygotowywać się do zmiany alfabetu na łaciński, przewijała się pod koniec kwietnia gdzieś w drugiej dziesiątce newsów. Owszem, odnotowali ją analitycy, a Stratfor zblamował się nawet przez chwilę, publikując z błędami infografikę o zasięgu alfabetów na obszarze postsowieckim, ale po kilku dniach zainteresowanie przygasło. A przecież to decyzja niezwykła, choć nie bezprecedensowa. Dawniej alfabety przynosili ludzkości  herosi, święci lub w ostateczności królowie i z tamtych czasów żywe jest dla nas poczucie sakralności pisma: czy...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

Współpracownik „Nowej Konfederacji”. Dr historii, o XX-wiecznych Bałkanach, Polsce i emigracji rosyjskiej pisuje od „Aspen Review” po „Teologię Polityczną”. Lubi sielanki.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Fochy i fonty”

  1. Andrzej Tchórzewski pisze:

    Nursułtan ma łatwe zadanie, przejście na alfabet łaciński („łacinka ” to rusycyzm ).gdyż kazachski to język turecki,w którym od wielu lat funkcjonuje alfabet łaciński.Niestety też nie fonematyczny ale wprowadzając coś po raz pierwszy dzięki znakom diakrytycznym można odiągnąć prawie pełną fonematycznosć (zgodność pisowni z wymową )

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo