Europejskie Niemcy czy niemiecka Europa? – Rybińska, Grosse, Stempin, Lang

Czy zgodna Niemiec na unijne obligacje i uwspólnotowienie długu oznacza przełom w europejskiej integracji? Czy decyzje podjęte na lipcowym szczycie UE w Brukseli prowadzą do federacji europejskiej w przyszłości? Czy mamy właśnie “moment Hamiltonowski” Europy?

O niemieckiej prezydencji i wynikach przełomowego szczytu UE dyskutowali: Aleksandra Rybińska (wPolityce.pl), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW), prof. Arkadiusz Stempin (WSE) oraz dr Kai-Olaf Lang (SWP Berlin). Dyskusję poprowadził Marcin Chruściel (NK).

Premiera nagrania odbędzie się 30.07 o godz. 18:00 na kanale YouTube NK:

Partnerami debaty są Google Polska, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Warsaw Enterprise Institute.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).