Czas foliarzy. Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe? – Libura, Zabdyr-Jamróz, Gurtowski, Piekutowski (25.08, godz. 18)

Skąd biorą się teorie spiskowe i dlaczego w nie wierzymy? Czy wiarę w teorie spiskowe należy łączyć ze zjawiskiem “nowego kryzysu rozumu”? Czy należy je traktować jako zagrożenie? A jeśli tak, w jaki sposób przeciwdziałać ich powstawaniu i rozpowszechnianiu?

O pochodzeniu i roli teorii spiskowych dyskutowali goście Debaty NKCzas foliarzy. Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe?” na bazie tekstu Jaremy Piekutowskiego:

• dr Maciej Gurtowski – doktor nauk społecznych w zakresie socjologii; badacz i analityk; ekspert Centrum Analiz KJ ds. bezpieczeństwa; stały współpracownik „Nowej Konfederacji”; interesuje się wpływem technologii na człowieka;
  • dr Michał Zabdyr-Jamróz – doktor nauk politycznych, adiunkt w Instytucie Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w analizie polityk zdrowotnych z perspektywy teorii systemów deliberatywnych;
  • Maria Libura – ekspert ds. zdrowia, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum UWM w Olsztynie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej, współpracownik „Nowej Konfederacji”;
  • Jarema Piekutowski – socjolog, członek zespołu i główny ekspert ds. społecznych thinkzine’u „Nowa Konfederacja”, kierownik projektów badawczych, społecznych i kulturalnych.

Dyskusję poprowadził Sebastian Stodolak – dziennikarz i publicysta ekonomiczny “Dziennika Gazety Prawnej”, absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.

🔴 Premiera nagrania z debaty odbędzie się 25 sierpnia (wtorek) o godz. 18:00 na kanale NK na YouTube. Ustaw przypomnienie:

Partnerami debaty są: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute, Google Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Debata odbyła się 17 sierpnia 2020 roku.

Świat intelektualny – od uniwersytetów po media – nie nadąża dziś za gwałtownymi przemianami rzeczywistości politycznej, gospodarczej i społecznej, opisując je za pomocą kategorii z poprzednich epok. To zasadniczo obniża jakość rządzenia, które musi rozstrzygać dylematy przy użyciu wiedzy dostępnej w danej chwili. Deficyt tej ostatniej zwiększa ryzyko decyzji błędnych lub wręcz katastrofalnych, jak również – dominacji fałszywych ideologii. Polski dotyczy to w stopniu szczególnym, ze względu na trudne położenie geopolityczne i słabość intelektualną (uniwersytetów, mediów, think tanków).