Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Brexit to symptom głębszych zmian

Brexit stwarza niszę dla takich krajów jak Polska, które mają predyspozycje przejąć rolę Wielkiej Brytanii w UE: państwa umiarkowanie eurosceptycznego, z krytycznym poglądem na sprawy regulacyjne
Wesprzyj NK
Marcin Chruściel: Polska to dobry kandydat do przejęcia roli Wielkiej Brytanii w UE? Marek Matraszek: Niewątpliwie Brexit stwarza pewną niszę dla takich krajów jak Polska, które mają predyspozycje, bądź nawet chęci, by przejąć rolę Wielkiej Brytanii – państwa umiarkowanie eurosceptycznego, kładącego duży nacisk na więzi transatlantyckie, z dość krytycznym poglądem na sprawy regulacyjne. Polska nie jest jednak kandydatem idealnym do tej roli. Trzeba pamiętać, że stanowisko Warszawy w wielu przypadkach różniło się – i różni – od stanowiska Londynu. Na przykład w kwestii wsparcia UE dla rolnictwa, w sprawach polityki klimatycznej czy transferów unijnych funduszy. W wielu obszarach była oczywiście pewna zbieżność – w kwestii infrastruktury energetycznej, agendy cyfrowej czy podejścia do Rosji – ale trudno mówić tu o jakimś...

Chcesz uzyskać darmowy dostęp do całości materiału?

Zaloguj się do swojego konta lub utwórz nowe konto i zapisz się do newslettera

prezes CEC Government Relations, autor książki „Poland: The Politics of Restoration”, w latach 90-tych przedstawiciel Margaret Thatcher Foundation na Europę Środkową.
współpracownik „Nowej Konfederacji". Dyrektor Biura Obsługi Pełnomocnika Rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. W okresie I 2022–VI 2023 Prezes zarządu Instytutu Nowej Europy. Absolwent studiów doktoranckich nauk o polityce na Uniwersytecie Wrocławskim i badacz integracji europejskiej.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

7 odpowiedzi na “Brexit to symptom głębszych zmian”

  1. DC pisze:

    Brexit szansą na awans Polski w unijnej hierarchii – ciekawe spojrzenie, jednak wątpię aby obecna władza budowała strategię w tym kierunku. Z drugiej strony to bardzo ciekawa koncepcja dla partii liberalnych.

  2. Obserwator pisze:

    Victor Orban niedawno oświadczył, że przewodnictwo Polski w inicjatywie państw V4 jest oczywiste i naturalne więc w czym problem?

  3. sacateca pisze:

    Bardzo trafna diagnoza oraz umiejętnie zadane pytania redaktorka, Polska powinna grać na wielu fortepianach jak nie na wielu instrumentach, potrzeba nałożyć główny nacisk na korzystanie z idei Jedwabnego Szlaku… za tym powinna pójść nasza polityka zagraniczna, budowana infrastruktura oraz stosunki bilateralne z Chinami. Te aspekty orientować będą państwa intermarrum na Polskę.

  4. M.Ch. pisze:

    Problem w tym, że premier Orbán mówi o kluczowej roli Polski w regionie, a jednocześnie kontynuuje politykę „Otwarcia na Wschód” (preferencyjna umowa gazowa z Rosją, rozbudowa elektrowni atomowej w Paks przez Rosatom, decyzja o podłączeniu się do Turkish Stream). Warto, żeby polski rząd przejrzał w tej kwestii na oczy.

  5. Obserwator pisze:

    do M.Ch.; Rząd właśnie przejrzał na oczy, bo nie trzyma się sztywno swojego stanowiska ale jest elastyczny, otwarty na różnorodność nawet jeżeli jest ona koniecznością. To jest REAL POLITIC. Tak samo V.Orban utrzymuje dobre relacje z Polską i robi interesy na wschodzie. Nie mówiąc już o Niemcach i NS2.

  6. Rolnik pisze:

    Szkoda że polscy politycy nie postepuja jak V. Orban, Tzn wszystkim mówia to, co chca uslyszec i sa w stanie ze wszystkimi sie dogadac. Polska liderem V4? Niemcy najwazniejszym partnerem handlowym Wegier? Rosja powinna wiecej inwestowac w przemysl energetyczny na Wegrzech? Umozliwic przesyl tureckiej ropy do Europy? Why not! Byleby przecietnemu Wegrowi zylo sie lepiej!

    W czasach komuny w Polsce geopolitycznie byly realizowane interesy rosyjskie. Przez ostatnie 10 lat interesy niemieckie. Aktualnie interesy amerykanskie. Kto wie, moze niedlugo i na chinskie sie przerzucimy?

  7. M.Ch. pisze:

    Na to pytanie po części odpowiada Jacek Bartosiak w swoim ostatnim komentarzu: https://nowakonfederacja.pl/wegry-chiny-i-interes-polski/
    Polecam zerknąć również Obserwator-owi pod kątem oceny polityki zagranicznej Orbána!

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo