Nie masz czasu na zapoznanie się z całością artykułu?
Wystarczy, że klikniesz ikonę „oznacz artykuł do przeczytania później”. Wszystkie zapisane publikacje znajdziesz w profilu czytelnika

Bezpieczeństwo Azji Południowej – Gerlach, Behrendt [Konwersazja podcast]

Jak kształtuje się bezpieczeństwo Azji Południowej w wymiarze kulturowym? Jakie szanse i zagrożenia stwarzają globalne megatrendy i państwa z okolicznych regionów? Jak Indusi odnajdują się w relacjach ze światem islamu i dokonującymi szerokiej ekspansji Chinami?

W audycji udział biorą:

  • dr Tomasz Gerlach – dyplomata, znawca problematyki Azji Południowo-Wschodniej. Wieloletni radca do spraw kultury, nauki i technologii w krajach tego regionu, m.in. w Laosie, gdzie pełnił funkcję szefa placówki (charge d’affaires);
  • Paweł Behrendt – ekspert ds. Azji Wschodniej, współpracownik Nowej Konfederacji, Instytutu Boyma oraz redaktor portalu Konflikty.pl.

Prowadzi Sandra Krawczyszyn – członkini Działu Azjatyckiego Nowej Konfederacji, studentka Renmin University w Pekinie oraz autorka „Jadeitowego Podcastu”.

Konwersazja to seria podcastów, tworzona przy współpracy Działu Azjatyckiego Nowej Konfederacji i Centrum Stosunków Międzynarodowych

Poniżej najważniejsze punkty podcastu:

Żeby w obecnej chwili należycie zrozumieć Azję, trzeba na jej kraje patrzeć z lotu ptaka, przyglądając się zwłaszcza stowarzyszeniom regionalnym […], które odgrywają bardzo dużą rolę kulturową.

Chiny kontrolują Tybet, gdzie znajdują się źródła największych rzek Azji Południowo-Wschodniej […], ale problem zaczyna się w momencie, w którym budują u siebie tamy.

Kolej, którą buduje się przez Laos z Kunmingu do Singapuru to obciążenie dla około 3/4 budżetu Laosu.

Kiedy następuje erozja państwa, a rolę wiodącą zaczynają odgrywać siły oligarchiczne, ma to znaczący wpływ na kwestię bezpieczeństwa. My sami nie wiemy, w którą stronę pójdą na przykład Indie. Mówi się, że jest to największa demokracja na świecie, a prezydent Modi ma swego rodzaju skłonności dyktatorskie. To samo dzieje się w Pakistanie czy na Sri Lance.

Erozja demokracji, manipulanckie siły medialne, oligarchie […] my jako Europejczycy […] nie potrafimy poradzić sobie z dialogiem wewnętrzym, więc co możemy mówić o Azji, kiedy nie potrafimy sobie poradzić z sąsiadami. Nie grozi nam dyktatura, ale możemy zobaczyć, że w Azji nastąpiła już erozja wartości.

absolwentka filologii dalekowschodniej ze specjalnością chińską na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie studentka Contemporary China Studies na Renmin University w Pekinie. Stażystka Instytutu Boyma oraz członkini projektów związanych z regionem Dalekiego Wschodu. Jej zainteresowania naukowe to społeczeństwo Chin i jego przemiany w kontekście kobiet i dzieci oraz szeroko pojęta kultura i sztuka Azji Wschodniej. Prywatnie autorka Jadeitowego Podcastu, miłośniczka fotografii i dobrej kawy, właścicielka dwóch szczurów.

Nasi Patroni wsparli nas dotąd kwotą:
9 717 / 26 000 zł (cel miesięczny)

37.37 %
Wspieraj NK Dołącz

Komentarze

Dodaj komentarz

Zobacz

Zarejestruj się i zapisz się do newslettera, aby otrzymać wszystkie treści za darmo