Wpisz kwotę, którą chesz przekazać na rzecz NK
Jak kształtuje się bezpieczeństwo Azji Południowej w wymiarze kulturowym? Jakie szanse i zagrożenia stwarzają globalne megatrendy i państwa z okolicznych regionów? Jak Indusi odnajdują się w relacjach ze światem islamu i dokonującymi szerokiej ekspansji Chinami?
W audycji udział biorą:
Prowadzi Sandra Krawczyszyn – członkini Działu Azjatyckiego Nowej Konfederacji, studentka Renmin University w Pekinie oraz autorka „Jadeitowego Podcastu”.
Konwersazja to seria podcastów, tworzona przy współpracy Działu Azjatyckiego Nowej Konfederacji i Centrum Stosunków Międzynarodowych
Poniżej najważniejsze punkty podcastu:
Żeby w obecnej chwili należycie zrozumieć Azję, trzeba na jej kraje patrzeć z lotu ptaka, przyglądając się zwłaszcza stowarzyszeniom regionalnym […], które odgrywają bardzo dużą rolę kulturową.
Chiny kontrolują Tybet, gdzie znajdują się źródła największych rzek Azji Południowo-Wschodniej […], ale problem zaczyna się w momencie, w którym budują u siebie tamy.
Kolej, którą buduje się przez Laos z Kunmingu do Singapuru to obciążenie dla około 3/4 budżetu Laosu.
Kiedy następuje erozja państwa, a rolę wiodącą zaczynają odgrywać siły oligarchiczne, ma to znaczący wpływ na kwestię bezpieczeństwa. My sami nie wiemy, w którą stronę pójdą na przykład Indie. Mówi się, że jest to największa demokracja na świecie, a prezydent Modi ma swego rodzaju skłonności dyktatorskie. To samo dzieje się w Pakistanie czy na Sri Lance.
Erozja demokracji, manipulanckie siły medialne, oligarchie […] my jako Europejczycy […] nie potrafimy poradzić sobie z dialogiem wewnętrzym, więc co możemy mówić o Azji, kiedy nie potrafimy sobie poradzić z sąsiadami. Nie grozi nam dyktatura, ale możemy zobaczyć, że w Azji nastąpiła już erozja wartości.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Partia nowego prezydenta, Laia Ching-te, stawia na niepodległość. Jednak w najbliższym roku sytuacja na Tajwanie może ukształtować się korzystnie dla Chin.
Umarł „drogi, stary przyjaciel narodu chińskiego”. Czy Ameryka pozostanie znaczącym partnerem dla gospodarek Azji? Co chce wywalczyć Putin na Bliskim Wschodzie?
Jak zmienił się przez dekadę chiński projekt Nowego Jedwabnego Szlaku? Co wydarzyło się w Strefie Gazy? Czy Rosja dostarcza Korei Północnej technologie satelitarne? Czemu ośmiu byłym indyjskim wojskowym grozi śmierć w Katarze?
W Nowym Delhi powstało G20+1. Nowy korytarz ekonomiczny ma połączyć Indie i Europę. Zabójstwo lidera sikhów poddało testowi stosunki Nowego Delhi z Ottawą i Waszyngtonem
Stany Zjednoczone konsekwentnie przędą sieć sojuszy na Indo-Pacyfiku. Chinom udało się poszerzyć grupę BRICS, która ma być głosem globalnego Południa
Koncepcja „wschodniej despotii” była prawie od samego początku krytykowana, jednak pokutuje na Zachodzie do dzisiaj. Odkrycia ostatnich dekad obaliły jej założenia. Dopiero dziś pierwsi sekretarze KPCh mają władzę, o jakiej dawni cesarze nie mogli nawet marzyć
Zapisz się na listę mailingową i wybierz, na jaki temat chcesz otrzymywać alerty:
Login lub e-mail
Hasło
Zapamiętaj mnie