Kup prenumeratę i czytaj NK

Radziejewski: sytuacja długich rządów PiS-u może doprowadzić do tego, że znaczna część środowiska sędziowskiego będzie podporządkowana woli władzy wykonawczej

Aktualności,

Bartłomiej Radziejewski w Polskim Radiu 24 rozmawiał o polskim wymiarze sprawiedliwości, wyborach samorządowych oraz odwołaniu sekretarza stanu Rexa Tillersona.

“Wyobraźmy sobie sytuację, że mechanizmy podporządkowania partyjno-politycznego, które wprowadza PiS dostały się w ręce partii tak dobrze żyjącej z środowiskiem sędziowskim jak Platforma Obywatelska. Włos się jeży na głowie, nie mówiąc o tym, że sytuacja długich rządów PiS-u też może doprowadzić do tego, że znaczna część ,jeśli nie większość, środowiska sędziowskiego, tym bardziej można mówić tak o prokuraturze, będzie podporządkowana woli władzy wykonawczej. To jest patologia, przed którą przestrzegają podstawowe traktaty o tym jak się buduje państwo prawa, jak się buduje trójpodział władzy.  To jest sytuacja, która owszem umożliwia ręczne sterowania, umożliwia prowadzenie efektownych śledztw (…), natomiast nie usprawnia generalnie aparatu ścigania ani wymiaru sprawiedliwości.”